Vědci zachytili neutrina z CNO fúze ze Slunce, objev může pomoci objasnit záhadu temné hmoty i fungování vesmíru
Vědci z italského Národního ústavu pro jadernou fyziku si na své konto připsali velký úspěch, podařilo se jim totiž potvrdit jednu z nejdůležitějších teorií ve fyzice hvězd. Tým totiž poprvé detekoval neutrina, která v malé míře pocházejí z fúze hvězd a běžně jsou jen těžce zachytitelná.
Konkrétně se vědcům podařilo pomocí detektoru Borexino zachytit neutrina pocházejí z procesu fúze uhlík-dusík-kyslík (CNO) ze samotného srdce Slunce. Tento typ fúzní reakce je přitom na Slunci minoritní. A ačkoli byl proces CNO předpovězen již v roce 1938, až dosud nebyl ověřen.
Za detekci fúze CNO vědci vděčí zejména speciální konstrukci detektoru Borexino, který se nachází v hluboko pod horou Gran Sasso v Itálii. Toto zařízení se skládá z jednotlivých „slupek“, podobně jako cibule. Právě díky této speciální konstrukci je maximálně citlivý a zároveň odolný vůči kosmickému záření, které působí při detekci neutrin rušivě.
Jde o poměrně překvapivý objev, jelikož fúze CNO je podstatně častější u větších a žhavějších hvězd, než jakou je Slunce. Menší hvězdy (včetně Slunce) tímto procesem produkují pouze 1 procento své energie. Tyto poznatky přitom poukazují na to, že fúze CNO je hybnou silou větších hvězd, ale i vesmíru jako takového.
Nejnovější poznatky by proto s velkou pravděpodobností mohly přispět k lepšímu pochopení temné hmoty, kde neutrina pravděpodobně hrají velmi významnou roli. Podle vědce Orebi Ganna (který se však výše uvedeného objevu neúčastnil) by asymetrie mezi neutriny a jejich příslušnými antičásticemi mohla vysvětlit, proč ve vesmíru není příliš mnoho antihmoty. Výzkum neutrin tak může pomoci k nalezení odpovědi na některé z nejzákladnějších otázek o fungování vesmíru.
Zdroj: engadget.com