Vědci zaznamenali doposud největší srážku černých děr, proběhla před vznikem Sluneční soustavy

Vědcům z observatoře LIGO se podařilo zaznamenat unikátní pozorování, které nazvali Tanec černých děr. Jednalo se o největší srážku dvou velmi vzdálených černých děr, která kdy byla pozorována. Tato srážka byla navíc doprovázena dalšími třemi kolizemi menších černých děr, ke kterým došlo v přibližně stejném čase. Díky tomu se počet pozorování těchto jevů zvýšil na deset.

Celé pozorování bylo o víkendu představeno během konference v Marylandu, jehož hlavním tématem byly pokroky ve výzkumu gravitačních vln. Právě při srážce dvou černých děr vznikají nejsilnější doposud zaznamenané gravitační vlny.

Všechna čtyři prezentovaná pozorování byla učiněna během pouhých dvou měsíců. První z nich byl zaznamenáno 29. července 2017 a bylo tím největším, který lidstvo dosud poznalo. K události došlo přibližně pět miliard světelných let od Země a dvě černé díry svoji srážkou vytvořily černou díru, která je přibližně osmdesátkrát větší než slunce. Díky obrovské vzdálenosti se tak vlastně vědci mohli podívat na událost, která se reálně stala před pěti miliardami let, tedy sto milionů let před vznikem samotné Sluneční soustavy.

S teorií gravitačních vln přišel už Albert Einstein, avšak v té době ji nemohl nijak dokázat. To se lidstvu podařilo až v roce 2015. K jejich detekci slouží obrovské observatoře vybavené jedinečnou technologií. Objevy z loňského srpna učinily společnými silami dvě těchto observatoří a to LIGO v USA a VIRGO v Evropě. Protože všechny tyto observatoře jsou nové a vědci se teprve učí používat jejich přístroje a hledat ten správný typ signálu z neustále probíhajících měření, je možné, že v „archivech“ najdou stopy dalších podobných událostí.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.