Vědci zjistili, že zmražené lidské sperma přežije mikrogravitaci

Lidstvo opět udělalo nepatrný krůček na dlouhé cestě k budoucí kolonizaci vesmíru. Vědci totiž prokázali, že jedny z nejdůležitějších lidských buněk- spermie, jsou schopné ve zmrazené podobě přežít podmínky mikrogravitace, tedy stav podobný tomu, který panuje ve vesmíru. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na nedávné konferenci Evropské společnosti pro reprodukci a embryologii ve Vídni a naznačují, že umělá reprodukce člověka mimo planetu Zemi by nemusela být nepřekonatelnou překážkou.

Obecně panuje představa, že sex a přirozené oplodnění vajíčka ve vesmíru by bylo velmi obtížné, ne-li dokonce nemožné. Existují jak mechanické problémy samotného aktu (třetí Newtonův zákon akce a reakce), tak problémy způsobené kosmickým zářením, jež by mohlo plod v jeho raném stádiu ohrozit. Negativní vliv na oběhové, dýchací a reprodukční systémy má navíc i mikrogravitace jako taková.

V důsledku toho uvažují v současnosti vědci o umělé reprodukci jako o primárním prostředku při osidlování potenciálních kolonií budovaných mimo planetu Zemi.

Zásadní otázkou bude také to, jaký vliv bude mít mikrogravitace a další faktory při prenatálním vývoji lidského plodu. Už nyní je jasné, že ovlivňuje molekulární a buněčnou strukturu, což by na plod mohlo mít fatální následky.

Pokus se spermiemi vystavenými mikrogravitaci neprobíhal ve vesmíru, ale v malém sportovním letadle, jež je schopné během akrobatických manévrů ve vysoké rychlosti vytvořit stav shodující se stavem bez tíže, tedy mikrogravitaci. Během pokusu byly využity vzorky spermatu deseti zdravých mužů.

Zdroj: livescience.com