Vědci zkouší elektrické implantáty na medúzách, poslouží k výzkumu hlubin ocenánu

Ač se může zdát, že toho lidstvo zná o své domovské planetě Zemi opravdu hodně, pořád zbývá prostor, který je průzkumy téměř nedotčený. Do větších hloubek pod hladiny oceánu se lidstvo dostane málo kdy a vědci by to rádi změnili.

Tým biologů z institutu Caltech a Stanfordské univerzity představil unikátní projekt, který by mohl lidstvu pomoci poznat svět pod mořskou hladinou o něco více. Využívá přitom medúzy vylepšené nepatrným zařízením podobným kardiostimulátoru. Nenápadná kapsle o velikosti přibližně dvou centimetrů, které dává medúze nepatrné elektrické impulzy. Ty pomáhají až třikrát zrychlit její plavání.

Medúza dokáže díky stimulátoru plavat rychlostí až třikrát vyšší, než je běžné, tedy šest centimetrů za vteřinu. Zároveň přitom spotřebuje pouze dvojnásobné množství energie, takže ji implantát nejen urychlí, ale také zefektivní.

Ve své zprávě vědci dodávají, že si dávali pozor, aby medúzy nebyly při jejich experimentu nijak ohroženy. Tito živočichové nemají receptory bolesti. Při stresových podnětech ale vylučují látku podobnou hlenu, díky které se mohou bránit. K tomu však v žádné fázi pokusu nedošlo. Poté, co vědci stimulátor zavedli, vrátila se každá z testovaných medúz ke svému dosavadnímu způsobu života. Jen tentokrát mnohem rychlejšímu.

Vědci budou mít další, a zřejmě mnohem složitější úkol – přijít na způsob, jak medúzy ovládat, aby plavaly směrem, kterým potřebují. Pokud by se podařilo tento problém vyřešit, mohli by tito mořští tvorové vybavení čidly pracovat ve službách vědy. Podle dosavadních průzkumů jsou až tisíckrát efektivnější než robotické sondy a díky specifické stavbě svého těla dokáží odolat vysokým tlakům.

Zdroj: engadget.com