Foto: Unsplash

Vědcům se podařilo stlačit světlo do nanorozměru, jde o průlomový objev, tvrdí

Nanoelektronika je obor, který má velmi slibnou budoucnost. Nicméně jedna věc je vyrobit zařízení v nanorozměrech, a druhá je výzkum a zdokonalování samotných nanotechnologií. Jedním z velkých problémů nanosvěta je například skutečnost, že nanočástice jsou tak malé, že nedokážou odrazit dostatek světla tak, aby se daly dobře pozorovat. Nový objev by to však konečně mohl umožnit.

Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Riverside totiž vytvořili technologii, která dokáže vtěsnat světlo wolframové lampy do 6nanometrového bodu na konci stříbrného nanodrátku. To vědcům umožňuje pořizovat barevné snímky na dosud nevídané úrovni – nově se tak nemusí spokojovat pouze s molekulárními vibracemi, ale mají v rukou reálné snímky.

Vědci upravili stávající přístroj používaný pro měření vibrací, aby bylo možné pomocí něj detekovat signály v celém viditelném spektru. Vzhledem k tomu, že se světlo pohybuje po kuželovité dráze (která tvarem připomíná světlo vycházející ze svítilny), když hrot nanodrátku projde nad nějakým objektem, systém dokáže zaznamenat vliv tohoto předmětu na tvar a barvu paprsku. Tým proto může například vytvořit barevné fotografie uhlíkových nanotrubiček, které by jinak vypadaly šedě.

Ačkoli je tato schopnost komprese světla pozoruhodná sama o sobě, v oblasti nanotechnologií pravděpodobně sehraje naprosto přelomovou roli (např. při výrobě polovodičů). Nový objev však má potenciál významně posunout také oblast kvantové optiky a dalších vědních oborů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.