Vedení Starbuck přiznalo, že jeho Wi-Fi síť těžila kryptoměnu

Kryptoměny jsou dnes velmi žádanou komoditou, jejíž cena neustále roste. Díky tomu jsou čím dále atraktivnější i pro zloděje a podvodníky. V našich článcích jsme popsali několik případů, kdy webové stránky zneužívaly výkon počítače, ze kterého je uživatel navštívil, k vlastní těžbě. Některé weby o tom návštěvníky informovaly, jiné ne. Nyní se objevil další forma podobného podvodu.

Vedení kavárenské sítě Starbucks přiznalo, že ve veřejné síti jedné z jejích poboček působil program, který zneužíval výkon všech počítačů, které k ní byli aktuálně připojeny. Výkon počítačů byl použit k těžbě kryptoměny. Jednalo se jednu z poboček v Buenos Aires. Vedení dodalo, že celou situaci urychleně vyřešilo. Zatím není jasný, jak dlouho byl malwarový kód aktivní a kolik lidí bylo situací postiženo.

Na problém náhodou přišel Noah Dinkin, ředitel americké technologické společnosti, který kavárnu navštívil. Když se přihlásil k otevřené Wi-Fi síti, zjistil, že mezi přihlášením do sítě a momentem, kdy ji mohl opravdu začít používat, uplynula relativně dlouhá prodleva. Vzápětí výpočetní výkon jeho počítače neúměrně vzrostl.  Svůj objev zveřejnil na Twitteru. Z počátku si myslel, že jeho počítač byl zneužil pro těžbu Bitcoinů, později ale zjistil, že se jednalo o jinou virtuální měnu Monero.

Vedení Starbucksu se všem postiženým omluvilo a uvedlo, že podniklo rozsáhlé šetření, které doložilo, že se jednalo o ojedinělý případ a ke zneužití firemní Wi-Fi sítě jinde nedošlo.

Situace, která v Buenos Aires nastala je prozatím ojedinělá, avšak pravděpodobně bude podobných případů přibývat. Veřejné Wi-Fi sítě se mohou stát potencionálním zdrojem podobných zneužití. Při připojování k nim je dobré zachovávat obezřetnost, připojovat se pouze k těm, které vypadají důvěryhodně a mít nainstalovanou nejnovější aktualizaci antivirových programů.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.