Zdroj: Flickr

Velká Británie a USA obvinili Rusko z testování protisatelitní zbraně

Vesmír a oběžná dráha platí za území nikoho, které by mělo být k dispozici všem zemím světa a kde by se především nemělo válčit. Čím dál více států se však posupně mezi ty, kteří vlastní zbraně schopné operovat ve vesmíru. Velké mezinárodní kritiky se za testování takových zbraní dočkala v minulosti například Indie.

Nyní se podobné obvinění ze strany USA a Velké Británie sneslo také na hlavu Ruské federace. Podle těchto dvou zemí byla nedávná zvýšená ruská aktivita v oblasti satelitů a družic na oběžné dráze testem doposud neznámé zbraně, schopné sestřelovat satelity. Rusko se ohradilo, že šlo pouze o test nových technologií sloužících ke zkoumání aktuálního stavu družic.

Ze strany Velké Británie jde o první takovéto obvinění vůči Rusku vůbec. Vedoucí britského vesmírného ředitelství, viceprezident pro vzdušnou dopravu Harvey Smyth, uvedl, že jeden z nejnovějších ruských satelitů má vlastnosti zbraně.

Rusko, Spojené království, USA a Čína patří mezi více než 100 národů, které se zavázaly k vesmírné smlouvě, která stanovuje, že vesmír bude zkoumán všemi a čistě pro mírové účely. USA, Rusko, Čína a Indie však vlastní zbraňové systémy schopné sestřelit satelity na oběžné dráze. Jejich diplomaté tuto výzbroj označují jako obranou.

Boj na oběžné dráze by mohl znamenat velké ohrožení pro ostatní satelity, protože sestřelené družice se rozpadnou na kusy, které nekontrolovatelně putují po oběžné dráze a mohou poškodit své okolí. Tato možnost narůstá s neustále se zvyšujícím počtem satelitů. Lidstvo by se tak mohlo dostat do stavu, kdy by zaneslo oběžnou dráhu natolik, že by z hlediska bezpečnosti nebylo možné podnikat jakýkoliv vesmírný program.

Zdrok: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.