Foto: Unsplash

Velká Británie plánuje umělou inteligencí nahradit některé pracovní pozice ve státní správě

Jednou z velkých obav, které panují kolem umělé inteligence je strach, že připraví mnoho lidí o jejich práci. A pravdou je, že současná britská vláda skutečně aktivně podporuje využívání umělé inteligence k práci, kterou obvykle vykonávají úředníci, a to včetně vypracovávání odpovědí na parlamentní šetření.

Místopředseda britské vlády Oliver Dowden se chystá představit nástroj nazvaný Red Box, který údajně dokáže získat a shrnout informace z renomovaných zdrojů, jako jsou parlamentní záznamy. Zkouší se také samostatný nástroj, který by měl fungovat podobně, ale s individuálními odpověďmi na veřejné konzultace. Není sice jasné, jak rychle dokáže tento AI nástroj práci vykonávat, Dowden však tvrdí, že s 25 úředníky to trvá tři měsíce. Návrhy by však údajně vždy překontroloval člověk.

Dowden tvrdí, že zavedení AI technologie je rozhodující pro snížení počtu pracovních míst ve státní správě. „Myslím, že je to skutečně jediná cesta, pokud se chceme dostat na udržitelnou cestu snižování počtu zaměstnanců. Vzpomeňte si, jak moc se rozrostla státní správa v důsledku pandemie a připravenosti na odchod z EU. Musíme tyto věci přijmout, abychom snížili počet zaměstnanců,“ nechal se slyšet. Dowdenovo prohlášení se přitom shoduje s plány jeho nadřízeného, premiéra Rišiho Sunaka, na využití AI technologií ke zvýšení produktivity státní správy. Zajímavé ale je, že ani jeden nemluví o snížení nákladů.

Dowden však projevuje jistou zdrženlivost vůči tomu, aby AI dělala všechno. Na brífinku před svým projevem poznamenal, že vláda nebude využívat AI v žádných nových nebo sporných či vysoce politicky citlivých oblastech. Současně se má oddělení AI úřadu vlády rozrůst z 30 na 70 zaměstnanců a má dostat nový rozpočet ve výši 110 milionů liber, což je neuvěřitelný nárůst z 5 milionů liber.

Zdroj: engadget.com