Foto: Pxhere

Velká Británie zpřísňuje zákon – řidičům zakáže téměř veškerou manipulaci s mobilním telefonem za volantem

Přestože se většina řidičů shodne na tom, že používání mobilního telefonu za volantem je nebezpečné, řada z nich se této činnosti i nadále věnuje – a nemusí jít pouze o telefonování nebo psaní textových zpráv. Ve Velké Británii proto zavádějí další stupeň opatření, a ačkoli již nyní bylo řidičům zakázáno za jízdy volat a psát zprávy (pochopitelně pokud se nejednalo o nouzovou situaci), od příštího roku bude za nezákonné považováno jakékoli používání mobilního telefonu během řízení. To zahrnuje i používání telefonu k pořizování fotografií nebo videí, hraní her nebo procházení playlistů či dalšího obsahu.

Žádnou z těchto činností přitom řidiči nebudou moci provádět ani v době, kdy jejich vozidlo nebude v pohybu (tedy například, když stojí na červenou nebo uprostřed dopravní zácpy). Vláda kvůli tomu bude muset přepracovat silniční zákon, aby vysvětlila, že obojí je stále chápáno jako řízení vozidla.

Řidič, který bude přistižen při používání telefonu za výše uvedených okolností, dostane pokutu 200 liber (tedy v přepočtu přes šest tisíc korun) a šest trestných bodů (to znamená, že čerstvým řidičům může být ihned odebrán řidičský průkaz).

Jedinou výjimkou je pochopitelně používání telefonů k platbám (samozřejmě v případě, že to situace vyžaduje – například u průjezdního okénka nebo mýtného) a i nadále řidiči mohou telefony používat s handsfree a pro navigaci, pokud budou upevněny ve stojanu.

Velké Británii se tak podaří zacelit mezeru v zákoně, která dosud řidičům umožňovala používat své telefony, když zrovna netelefonovali či nepsali SMS. Počet nehod (často i smrtelných) přímo spjatých s používáním těchto zařízení byl však i nadále velmi vysoký.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.