Foto: SONY

Velké dobrodružství do jiných světů s PS VR2

8.5

Design a zpracování

8.0/10

Kvalita obrazu

8.5/10

Připojení

9.0/10

Plusy

  • Grafika
  • Komfort
  • Snadné připojení
  • Sledování pohybu očí
  • Dostatek místa i pro dioptrické brýle

Mínusy

  • Potřeba mít dobře osvícenou místnost
  • Prozatím menší nabídka her
  • Absence podpory her z předešlé generace

Úvod

Využití nejen ve školách k anatomii, dějepisu nebo zeměpisu, ale také mechatronice, stavebnictví, designu a mnohem víc, to je virtuální realita, kterou vám určitě nemusíme zdlouhavě představovat. Dnes se zaměříme na herní využití virtuální reality, a to v podání firmy SONY.

Letošní únor přinesl novou PS5 VR2, která je druhou generací virtuální reality dodávané ke konzolím Playstation, a musíme říct, že jde o skvělý posun vpřed oproti předchozímu PS VR, jež byla dostupná pro Playstation 4. Od snadného zapojení až po výkon nebo rozlišení, u nové verze se  můžete těšit na opravdu velký posun nejen u výkonu, ale i u uživatelského komfortu, a to navíc za příznivou cenu začínající na 13 990 Kč.

 

Potěšení pro oči

K velkému vylepšení došlo u displeje, rozlišení se změnilo z předešlých 960 x 1080 na 4K rozlišení 2000 x 2040 pro každé oko, obraz je tak lepší a jemnější pro sledování. S kvalitnějším obrazem přichází i větší komfort při delším hraní. OLED displeje vám nabídnou skvělé podání virtuálního zážitku doprovázené výbornými sytými barvami. 

Samotné ostření obrazu je řešeno 2 posuvníky. Prvním, který najdete na pravé horní straně brýlí, je nastavována vzdálenost displejů od obličeje, což určitě ocení uživatelé nosící dioptrické brýle. Druhým IPD posuvníkem, který je na levé horní přední straně, posouváte displeje od sebe či k sobě v závislosti vzdálenosti jednoho oka od druhého. Tím lze dosáhnout skvělého zaostření obrazu, průvodce po prvním spuštění PS VR2 vám s tímto procesem nastavení pomůže stručně a jasně.

Každý hráč kromě výborného rozlišení určitě ocení obnovovací frekvenci obrazu, která zde, stejně jako u první generace, činí skvělých 120 Hz. Ne každá hra podporuje oněch 120 Hz, a tak je zde i možnost snížení na 90 Hz. 

Další skvěle fungující inovací je sledování pohybu očí. Tuto funkci určitě oceníte i kvůli tomu, že díky ní můžete využít svůj pohled jako kurzor v menu hry nebo u samotného hraní pro zvýraznění předmětů, na které se díváte. Hry využívající tuto funkci vám mohou detailně zobrazit právě to místo, na které se koukáte, což zvyšuje autentičnost celého zážitku z hraní. Zorný úhel se také dočkal lehkého zlepšení, a to navýšení z původních 100˚ na 110˚ . 

Příjemné zpracování, pohodlné nošení

Ačkoliv brýle působí mohutně, tak vás váha mile překvapí. Díky plastové konstrukci celková hmotnost brýlí totiž činí pouze 560 gramů, tedy o 40 gramů méně než u verze předchozí. Celou konstrukci si kolem hlavy stáhnete kolečkem s pojistkou proti uvolnění na zadní straně, tedy na zátylku. Musíme říci, že nás velmi mile překvapilo celkové pohodlí po nasazení brýlí na hlavu, a to i při delším hraní. Polstrování je příjemně měkké po celém vnitřním obvodu brýlí a po správném nastavení umístění displejů si brýle krásně sednou na hlavu. Okraje brýlí jsou viditelné, ale při samotném hraní si toho ani nevšimnete. K brýlím jsou dodávaná i špuntová sluchátka na standardní 3,5mm jack. Mikrofon je pak umístěn přímo v brýlích na spodní straně. 

U některých starších VR setů jsme se nejednou setkali, že nám brýle neseděly tak, jak by měly, a dostávalo se nám pod brýle světlo z okolí, převážně v oblasti nosu. U těchto brýlí nic z toho nehrozí. Gumová těsnění kolem očí a nosu zajišťují perfektní přilnutí k obličeji a nestalo se nám, že by herní zážitek rušily netěsnosti nebo průnik okolního světla. Pokud se potřebujete napít nebo si jen pro jistotu zkontrolovat okolí, nemusíte brýle ani sundat. Na spodní straně mají tlačítko, kterým díky 4 vestavěným kamerkám na přední straně zapnete pohled do okolí. Obraz je pak černobílý, ale ostrý a naprosto dostačující pro vyřízení potřebného. 

My jsme tuto funkci využili zejména když jsme si nebyli jisti, kam až jsem se při náruživém šermování a střelby z luku dostali, a abychom se ubezpečili, že jsme měli dostatek místa kolem sebe. PS VR2 vám samozřejmě nabízí ohraničení herního prostoru, který vás při přiblížení k jeho okraji upozorní zobrazením mřížkované zdi, jestli však máte hranici nebezpečně blízko u vaší televize tak jako my, nemusí chybět moc, aby při náruživém souboji byla zasažena.

Připojení a herní prostor

Velkým plusem je také samotné připojení ke konzoli. Už žádná kamera a více kabelů, zůstal pouze jeden kabel, a to 4,5 metru dlouhý USB-C kabel, který řeší všechno. Ten připojíte do konzole a je hotovo. Pak stačí zapnout brýle tlačítkem na spodní straně a oba ovladače PS tlačítkem.

Samotná délka kabelu je za nás naprosto dostačující. Samozřejmě úplně nejlepší by byla varianta bez kabelu, protože se pořád nějakým způsobem plete a musíte si kontrolovat, abyste jej nevykopli z konzole, nezakopli o něj, nebo se do něj nezamotali, nicméně po nějaké chvíli si na jeho přítomnost zvyknete a naučíte se s ním při hraní pracovat.

Pro samotné hraní si můžete vybrat ze 3 nabízených možností, a to hraní na celou místnost, ve stoje a vsedě. Pro hraní ve stoje budete potřebovat prostor alespoň 2×2 metry, ideálně bez jakýchkoliv překážek. PS VR2 vás upozorní, že se ve vašem herním prostoru mohou nacházet překážky, ale nenutí vás je odstranit. Herní prostor si můžete nastavit nebo upravit sami, případně využít automatického naskenování místnosti. Pro režim ve stoje vám stačí prostor pouze 1×1 metr, to samé platí pro režim vsedě. Musíme však říct, že 1×1 metr nám přišlo poněkud málo a neustále jsme se dostávali k hranicím herní zóny, což při hraní může být rušivým prvkem, a proto jsme hráli především v režimu na celou místnost.

Ergonomické ovladače

Svíticí bambulky jsou minulostí, na scénu přišly přepracované ergonomické ovladače Sense, které krásně padnou do rukou. Na první pohled je vidět, že se jedná o Dualsense, akorát rozdělený napůl. Dodatečná kamera už zde také není potřeba, pohyb ovladačů sledují brýle samotné. Jedinou nevýhodou je nutnost hrát při ne moc jasném světle, ale nesmí být ani moc tma, jinak brýle mohou vyhodnocovat polohu ovladačů nepřesně, popřípadě vám hru pozastaví a upozorní vás na příliš jasné světlo nebo naopak na nedostatek světla. Haptická odezva včetně adaptivních spouští je u ovladačů Sense stejná jako u klasického DualSense. Celková výdrž ovladačů je poměrně dobrá, a to kolem 4-5 hodin hraní. Ovladače se nabíjejí pomocí USB-C. Ovladače nejsou nejmenší,  občas se vám stane, že jedním o druhý zavadíte, avšak nejedná se o něco, co bychom hodnotili vyloženě negativně, jedná se spíše o zvyk.

Alternativy

Nejdostupnější cenově podobnou alternativou jsou VR brýle Oculus Quest 2, které je možné pořídit od 11 000 Kč a nic víc k nim není potřeba. Naopak pokud byste hledali přeci jen něco lepšího, zde už bude potřeba sáhnout hluboko do kapsy. Nejenže bude potřeba výkonný PC, ale i VR sety se pohybují cenově vysoko nad pořizovací cenou PS VR2 nebo zmiňovaného Oculus Quest 2. I pokud vlastníte výkonný PC, který splňuje nároky pro hraní VR, samotné brýle se pohybují v desítkách tisíc korun. Například HTC Vive Pro 2 s pořizovací cenou od 33 707 Kč nebo VR brýle Valve index od necelých 19 000 Kč.

Playstation 5 VR2Oculus Quest 2HTC Vive Pro 2
Cenaod 13.990 Kčod 11.328 Kčod 33.707 Kč
Určeníke konzolisamostatně fungujícík počítači
Rozlišení displeje2x 2000×2040 px2x 1832×1920 px2x 2448 x 2448 px
Obnovovací frekvence120/90 Hz90 Hz120 Hz
Zorné pole110°92°120°
PřipojeníUSB-C, 3.5mm jackUSB-C, Wi-Fi, BluetoothUSB-C, DisplayPort, Bluetooth
Srovnání produktů

Závěr

Na trhu s virtuálními realitami bychom našli lepší produkty, co se funkcí a možností týče, ale pokud se zaměříme právě na poměr cena / výkon, je PS VR2 skvělou variantou. Jestliže nevlastníte samotnou konzoli, musíte k pořizovací ceně přičíst dalších 12 500 Kč, ale i tak vás celá sestava vyjde na necelých 30 tisíc korun, což je v porovnání s VR pro PC nesrovnatelné. Musíme uznat, že nás PS VR2 velmi mile překvapila, a to hlavně obrazem, funkcí sledování pohybu očí, jednoduchým připojením, ovladači a celkovým komfortem při nošení celé sestavy. Jediné, co hodnotíme negativně, je absence podpory her kompatibilních pro PS VR1 a menší množství nabízených her. Věříme ale, že se počet her postupem času navýší a budete si moct zahrát spoustu skvělých online i offline titulů. Prozatím vám určitě můžeme doporučit Horizon Call of the Mountain, akční hru Pavlov, která lze hrát i online v počtu až 10 hráčů, nebo se stát rytířem ve hře Swordman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.