Velšská policie jako první v Británii využívá k výcviku policistů VR

Velšská policie jde s dobou – k výcviku policistů začala od začátku roku používat virtuální realitu. Nový výcvikový VR systém uvedla nedávno do provozu policie v okrese Gwent jako vůbec první policejní sbor v celé Velké Británii.

Díky technologii si mohou policisté nacvičovat situace, se kterými se mohou setkávat v „reálném“ světě, a otestovat si , jak by na různé možnosti vývoje takových situací reagovali. Scénář, který policie pro trénink používá, představuje 280° VR scénu, v níž se policista pohybuje se svým avatarem, interaguje s ostatními postavami simulace, provádí zatčení, vstupuje virtuálním obyvatelům na pozemky apod. – to vše ve větvícím se „příběhu“.

„Virtuální realita poskytuje bezpečné výukové prostředí, podporující vedení otevřených rozhovorů ohledně možností dalšího postupu a následné akce, vyšetřování a ochrany,“ pochvaluje si technologii náčelnice gwentské policie Vicki Townsendová. Vysvětluje, že v policejní práci „neexistuje správná, nebo špatná odpověď na to, jak se má určitá situace zvládnout. Je to o pochopení toho, co by policista udělal, o pravomocích a uplatňování právního rámce, v němž  akce provádí, a o tom, proč co udělal. Virtuální scénáře poskytují příležitost skupině využít tento proces na maximum tím, že se soustředí na model rozhodování a umožňují rozvoj policistů díky přítomnosti kolegů s většími nebo jinými zkušenostmi“.

Policie v Gwentu podle Townsendové od ledna posílá na virtuální trénink policisty, kteří jsou nasazováni do předních linií (např. při násilných demonstracích apod.), přičemž jejich výcvik, který probíhá paralelně s klasickým, bude trvat do května. V plánu je vytvoření 10 dalších VR scénářů, do nichž by se mohlo výhledově zapojit i více složek najednou.

Užití VR jako výcvikové techniky není ničím neobvyklým. Možnosti VR v minulosti zkoumali např. vojenští lékaři, astronauti, chirurgové a řada dalších profesí. VR aplikace jim umožňují testovat dovednosti v bezpečném prostředí, kde riziko, že dojde ke zranění jich samých či druhých, je na rozdíl od „světa venku“ mnohem menší.

 

Zdroj: digitaltrends.com