Foto: se svolením Boeing

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing ukrývala nečekaného pasažéra

Po dvou a půl letech neustálých odkladů se loď Starliner společnosti Boeing úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jedná se o důležitý milník, který doprovázelo odhalení nečekaného pasažéra.

Když posádky ISS otevřela poklop Starlineru, našla uvnitř kosmické lodi překvapení. Vedle sedící zkušební figuríny Orbital Flight Test-2 se vznášela plyšová hračka představující Jebediaha Kermana, jednoho ze čtyř kerbonautů, kteří se objevili ve hře Kerbal Space Program. Tento „úkaz“ má ale své opodstatnění – Jeb, jak plyšovou hračku komunita KSP nazývá, sloužil jako indikátor letu při nulové gravitaci.

Nejde přitom o první takový způsob zjišťování nulové gravitace. Ruský kosmonaut Jurij Gagarin si s sebou na vůbec první let člověka do vesmíru vzal malou panenku a od té doby se stalo tradicí, že většina vesmírných posádek s sebou vozí plyšové hračky, podle nichž lze snadno poznat, kdy se loď dostala do prostředí mikrogravitace.

Pokud jste si někdy zahráli hru Kerbal Space Program, tušíte, že vyslání Jeba do vesmíru nebylo od Boeingu náhodné. Navrhnout v KSP kosmickou loď, která vynese kerbonauty na oběžnou dráhu a dál, není snadný úkol. A stejně tak jako je to oříšek pro hráče, tak podobně komplikovaným procesem prošli i inženýři Boeingu poté, co první zkušební let Starlineru v roce 2019 selhal kvůli softwarovému problému a jeho druhý let byl odložen kvůli nečekanému problému s ventilem.

Společnost Boeing nicméně držela přítomnost Jeba na palubě OFT-2 v tajnosti až do okamžiku, kdy se loď připojila k ISS. Jeb stráví několik následujících dní s posádkou ISS, než ho umístí zpět do kosmické lodi na její zpáteční cestě na Zemi.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.