Foto: Unsplash

Vesmírné smetí, které se má srazit s Měsícem, pravděpodobně nepatří SpaceX ale Číně

Začátkem března se má s Měsícem srazit vesmírné smetí, o němž se původně mluvilo jako o horní části rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. O této události poprvé informoval astronom Bill Gray letos v lednu. Informace přitom vyvolala živou debatu v médiích a – jak se dalo čekat – součástí byla i ostrá kritika vůči Muskově vesmírné společnosti.

Nicméně nyní vychází najevo, že nemalý kus vesmírného odpadu možná patří Číně. Gray totiž oznámil, že se při původní identifikaci kusu vesmírného odpadu, který spolu s dalšími astronomy v roce 2015 pojmenoval WE0913A, dopustil chyby. Původně Graye a jeho kolegy vedlo k domněnce, že jde o druhou raketu Falcon 9, která v roce 2015 vynesla na oběžnou dráhu družici DSCOVR Národního úřadu pro oceán a atmosféru, několik indicií. „Pro identifikaci jsem měl docela dobré nepřímé důkazy, ale nic přesvědčivého,“ uvedl na svoji obhajobu Gray. „To není vůbec neobvyklé. Identifikace vysoko letícího vesmírného smetí často vyžaduje skoro detektivní práci a někdy se stane, že na identifikaci vesmírného smetí nikdy nepřijdeme.“

Nově Gray tvrdí, že si je „dostatečně jistý“ o tom, že kus vesmírného odpadu, který se má srazit s Měsícem, patří Číně. V říjnu roku 2014 vypustila tamní vesmírná agentura sondu Chang’e 5-T1 kterou vynesla raketa Long March 3C – ta měla za úkol obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi. Gray uvedl, že na základě rekonstrukce pravděpodobné trajektorie této rakety zjistil, že Long March 3C nejlépe odpovídá záhadnému objektu.

Gray na tomto příkladu, který by pravděpodobně zůstal bez povšimnutí, kdyby nemělo dojít ke srážce s Měsícem, také demonstruje, jak málo pozornosti je věnováno původu vesmírného smetí. Podle něj by bylo ideální, kdyby agentury, které vypouštějí kosmické lodě, musely hlásit přesné trajektorie svých misí.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.