Foto: Unsplash

Více než 6 000 komunit na Redditu protestuje proti změnám API

Na Redditu nyní probíhá masový protest tamní komunity uživatelů proti kontroverzním změnám API společnosti. Tisíce subredditů ztmavly, jelikož byly nastaveny jako soukromé, čímž došlo ke znemožnění přístupu k jejich obsahu všem, kteří se k nim dosud nepřihlásili.

Některé z nejoblíbenějších subredditů (včetně r/Music, r/funny, r/aww a r/todayilearned), z nichž každý má miliony sledujících, se k protestu připojily spolu s dalšími tisícovkami komunit. Protest se v posledních dnech překvapivě rozrostl. V minulém týdnu počet zúčastněných subredditů zlehka přesahoval 3 000, v pondělí ráno se však počet vyšplhal na více než 6 200 komunit.

Většina ze zúčastněných se zavázala k 48hodinovému protestu, ale nejméně 60 subredditů uvedlo, že hodlají protestovat i nadále, dokud společnost plánované změny neodvolá. Konkrétně se jedná o nové zásady, které povedou k definitivnímu ukončení provozu populárních aplikací třetích stran, jako jsou RIF a Apollo.

Odpor proti nové politice API společnosti odstartoval poté, co se Christian Selig, vývojář stojící za klientskou aplikací Redditu Apollo, podělil o to, že by nově musel platit až 20 milionů dolarů ročně, aby udržel svou aplikaci v chodu. Uživatelům ale vadí také to, že je moderování a přístup dostupné pouze prostřednictvím aplikací třetích stran.

Prozatím není jasné, zda se podaří vedení Redditu ovlivnit. Společnost na žádost o komentář bezprostředně nereagovala, ale již dříve novou politiku API obhajovala s argumentem týkajícím se vzestupu společností zabývajících se generativní umělou inteligencí, které využívají její data.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.