Foto: Wikipedia

Virgin Galactic vypravil další čtyři soukromé asronauty na suborbitální kosmický let

Společnost Virgin Galactic uskutečnila 26. ledna svou první suborbitální misi letošního roku a zároveň s tím se začala připravovat na ukončení letů svého kosmického letounu Unity.

Kosmický letoun VSS Unity, připojený k mateřskému letounu VMS Eve, odstartoval ze Spaceportu America v Novém Mexiku ve 12 hodin východního času. Unity se oddělil asi o 45 minut později a zažehl svůj hybridní raketový motor. Podle údajů poskytnutých společností dosáhl letoun maximální výšky 88,8 kilometru, než se ve 12:56 východního času vrátil zpět na přistávací dráhu kosmodromu.

Let Galactic 06 společnosti Virgin Galactic nesl čtyři platící zákazníky a dva piloty. Předchozí komerční lety měly na palubě pouze tři zákazníky. Stejně jako u předchozích letů společnost Virgin Galactic zveřejnila totožnost čtyř astronautů až po skončení mise. Jsou jimi Američané Neil Kornswiet a Robie Vaughn, Ukrajinka Lina Borozdina a Rakušan Franz Haider.

“Úspěch letu Galactic 06 a dalších komerčních kosmických letů společnosti v posledních měsících jen zvyšuje naši důvěru v udržitelnost našeho produktu a schopnost poskytovat našim zákazníkům nadstandardní zážitky,” uvedl v prohlášení Michael Colglazier, výkonný ředitel společnosti Virgin Galactic.

Společnost však také oznámila, že lety VSS Unity brzy ukončí, což zdůvodnila potřebou šetřit finanční prostředky pro vývoj své nové generace suborbitálních dopravních letounů třídy Delta. “S probíhající výrobou našich lodí nové generace třídy Delta se těšíme na rozšíření naší letové kapacity, přičemž testování by mělo začít příští rok a komerční provoz v roce 2026,” uvedl Colglazier v prohlášení.

Zdroj: www.spacenews.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.