Foto: se svoelním Virgin Galactic

Virgin Galactic již brzy zahájí komerční lety do vesmíru

Po letech vývoje je společnost Virgin Galactic konečně připravena posílat do vesmíru platící zákazníky. Společnost potvrdila, že její první komerční let do vesmíru Galactic 01 odstartuje mezi 27. a 30. červnem 2023. Na palubě bude mít tři osoby z italského letectva a Národní rady pro výzkum, kteří budou provádět výzkum v mikrogravitaci. Společnost Virgin Galactic  již dříve předpokládala start koncem června, ale až dosud se k tomuto termínu nezavázala.

Společnost má již naplánované další lety. Očekává se, že Galactic 02 odstartuje začátkem srpna a ponese čistě soukromou posádku. Virgin bude poté létat každý měsíc, ale podrobnosti o budoucích misích zatím nejsou k dispozici. Přinejmenším první dva lety budou živě přenášeny prostřednictvím webových stránek společnosti.

Společnost Virgin uskutečnila svůj poslední předkomerční zkušební let (svůj pátý let do vesmíru vůbec) koncem května, předcházela mu však řada problémů a zpoždění. První zkušební lety SpaceShipTwo společnost dokončila v roce 2013, ale po smrtelné havárii VSS Enterprise v roce 2014 své úsilí pozastavila. Letové zkoušky obnovila až při klouzavém testu VSS Unity na konci roku 2016. V roce 2018 se firma konečně dostala do vesmíru, ale na svůj první let s plnohodnotnou posádkou včetně zakladatele Richarda Bransona na palubě si musela počkat až do roku 2021. Komerční provoz několikrát odsunula kvůli různým faktorům, naposledy kvůli zpoždění při modernizaci VMS Eve, která vynáší lodě SpaceShipTwo do startovní výšky.

Debut je pro společnost Virgin důležitý. Virgin již několik let funguje se ztrátou a jen v roce 2022 prodělala více než 500 milionů dolarů. Komerční provoz tyto investice sice ani při ceně 450 000 dolarů za letenku rychle nevrátí, ale poskytne společnosti významný zdroj příjmů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.