Zdroj: darpa.mil

Virtuální letecká show americké armády nabídne střet zkušených pilotů s umělou inteligencí

Americká výzkumná vojenská agentura DARPA plánovala na polovinu srpna velkolepou leteckou přehlídku, jejíž součástí měla být také prezentace postupu umělé inteligence v oblasti létání AlphaDogfight Trials Championship. Vzhledem ke zdravotní krizi v USA se tato událost uskuteční, avšak pouze ve virtuální podobě.

Jedná se o třetí a závěrečné kolo soutěže vývojářů AI, kteří měli za úkol naspat co nejlepší program schopný během vzdušného souboje ovládat letoun F-16. Celá akce proběhne od 18. do 20. srpna, přičemž jejím vrcholem bude virtuální letecký souboj mezi nejlepší umělou inteligencí a zkušenými piloty amerického letectva.

Celá akce má charakter soutěže, které se zúčastní celkem osm týmů. Ty už prošly předchozími dvěma koly soutěže. V nich měly možnost vyzkoušet své programy v praxi na propracovaných vojenských simulátorech a následně zlepšit jednotlivé části svých programů.

Celá událost má formu finále, v němž algoritmy jednotlivých týmů změří vzájemně síly a následně nejlepší z nich stane proti opravdovému pilotovi. Všechny souboje by měly být vysílány online. Zájemci o jejich sledování se musí předem zaregistrovat.

Tato soutěž – respektive její výsledky – by mohly agentuře DARPA a americkému letectvu obecně přinést nové impulzy pro automatizované systémy a umělou inteligenci nasazenou přímo v systémech stíhacích letounů. Půjde však o pouhá dílčí vylepšení, základním stavebním kamenem každé stíhačky zůstane i nadále lidský pilot. Nové systémy by mu však mohly pomoci v lepším a přesnějším zvládání všech situací.

Zdroj: darpa.mil