Foto: Freepik

Virtuální realita pomohla rozdělit siamská dvojčata

Siamská dvojčata z Brazílie, která byla spojena hlavou, byla úspěšně oddělena pomocí virtuální reality. Tříletí Bernardo a Arthur Limovi podstoupili operaci v Riu de Janeiru pod vedením londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital. Lékařský tým několik měsíců zkoušel operaci pomocí techniky, která využívá projekce dvojčat ve virtuální realitě, a to na základě snímků z počítačové tomografie a magnetické rezonance.

Chirurg 30 to popsal jako„věc kosmického věku”. Podle charitativní organizace Gemini Untwined, kterou doktor Jeelani založil v roce 2018 a která operaci financovala, šlo o jeden z nejsložitějších procesů oddělení, jaký byl kdy dokončen. Jeelani uvedl, že poprvé měli chirurgové z různých zemí světa nasazená sluchátka a operovali společně v jedné „místnosti virtuální reality”.

Dvojčata podstoupila sedm operací (kdy jen závěrečná operace trvala více než 27 hodin) a pracovalo při nich téměř 100 zdravotníků.

Pro Jeelaniho to byl již šestý separační zákrok s Gemini Untwined, předtím operoval dvojčata z Pákistánu, Súdánu, Izraele a Turecka. Nynější zákrok vedl společně s doktorem Gabrielem Mufarrejem, vedoucím oddělení dětské chirurgie v Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer v Brazílii.

Bernardo a Arthur jsou ve svých téměř čtyřech letech nejstaršími kraniopagickými dvojčaty, tedy dvojčaty se srostlým mozkem, která byla oddělena. Podle charitativní organizace se z 60 000 porodů narodí jedna siamská dvojčata, pouze 5 % z nich jsou dvojčata kraniopagická.

Zdroj: bbc.com

https://geminiuntwined.org/in-the-news/
Foto: se svolením Gemini Untwined

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.