Vláda Srí Lanky dočasně zakázala přístup k Facebooku
Společnost Facebook má plné ruce práce se zachraňováním dobré pověsti své sociální sítě. Vyšetřování ukázalo, že před volbami v USA byl Facebook jedním z hlavních kanálů, kterými byly mezi voliče šířeny dezinformace, nejistota a špatná nálada. Facebook kritizovala veřejně řada osobní osobností, včetně jednoho z jeho zakladatelů. Mark Zuckerberg, ředitel společnosti Facebook si pro letošní rok dal předsevzetí, že zlepší jeho fungování.
Minulý týden však pověst největší sociální sítě opět utrpěla šrám. Ostrovní stát Srí Lanka totiž zachvátilo davové násilí namířené proti muslimské menšině obyvatel. Tamní vláda jako jednoho z viníků situace označila sociální síť Facebook a její platformy Instagram a WhatsApp. Snažila se dokonce prostřednictvím operátorů a poskytovatelů internetového připojení zakázat k nim přístup.
Vláda má údajně důkazy. že Facebook a další sociální sítě šířili projevy nenávisti a zesilují je je. Násilí vypuklo minulou neděli v jednom z největších měst na ostrově a postupně se rozšířilo. Cílem zuřících davů se stali muslimské obchody, mešity i domy muslimských obyvatel. Minimálně jedna osoba byla zabita. Situace v zemi je napjatá od konce občanské války v roce 2009, kdy se vládním silám podařilo zvítězit nad tamilskými separatisty.
O tom, že Facebook může být cíleně používán k rozdmíchávání nenávisti vůči menšinám informovalo už dříve několik organizací, které se zabývají lidskými právy. Podle nevládní organizace Freedom House, která sídlí ve Washingtonu, probíhají kampaně namířené proti Muslimům na Srí Lance už od roku 2013. V poslední době však došlo v zemi ke zkvalitnění poskytovaných internetových služeb a nenávistné kampaně tak mají větší dosah.
Facebook na situaci reagoval ve čtvrtek a uvedl, že má zájem na tom, situaci na Srí Lance vyřešit. „Reagujeme na situaci na Srí Lance a jsme v kontaktu s vládou i nevládními organizacemi, abychom podpořili snahu o identifikaci a odstranění nenávistného obsahu,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.
Zdroj: nytimes.com