Foto: se svolením Sony

Vlajkový telefon Sony Xperia 1 IV nabídne špičkový fotoaparát s prvním opravdovým optickým zoomem na světě

Zajímá vás při pořizování nového telefonu zejména fotoaparát? Pokud ano, pak vás jistě zaujme nadcházející vlajková loď společnosti Sony – Xperia 1 IV. Tato japonská společnost totiž využila svých letitých zkušeností s fotoaparáty a svůj chystaný smartphone vybaví fotoaparátem, který dosud nemá obdoby.

Xperia 1 IV nabídne celou řadu inovativních funkcí včetně „prvního objektivu na světě s opravdovým optickým zoomem 85–125 mm“. Výčet nicméně pokračuje a novinka se bude moci pochlubit také rozlišením 4K při 120 snímcích za sekundu, možností živého vysílání, externím monitorem či Snapdragonem 8 Gen 1.

Klíčovou součástí modelu Xperia 1 IV je teleobjektiv, který nabízí rozsah zoomu 85–125 mm, což je dostatečné rozpětí pro sportovní fotografie, fotografie divoké přírody a dalších, Společnost Sony zřejmě použila systém ve stylu 90stupňového periskopu, podobně jako to udělala společnost Huawei u modelu P30 Pro.

Kromě teleobjektivu se zoomem má objektivy s ohniskovou vzdáleností 16 mm a 24 mm (ekvivalent 35 mm) a snímač s časosběrným snímáním. Všechny tři fotoaparáty používají 12megapixelový snímač Exmor RS s rychlostí čtení až 120 snímků za sekundu. To telefonu umožňuje nahrávat video v rozlišení 4K se 120 snímky za sekundu.

Mezi další funkce fotoaparátu patří automatické zaostřování na oči a sledování v reálném čase u každého objektivu spolu se systémem Optical SteadyShot. Při fotografování dokáže dosáhnout rychlosti sekvenčního snímání až 20 snímků za sekundu s automatickou expozicí a zapnutým kontinuálním automatickým ostřením na všech třech objektivech. Sony také slibuje automatické vyvážení bílé i za nepříznivých podmínek díky umělé inteligenci.

Všechny objektivy využívají optiku Zeiss. Přední fotoaparát se může pochlubit novým 12megapixelovým snímačem Exmor RS, který umožňuje pořizovat selfie s menším množstvím světla.

Kromě velmi slušného hardwaru se ale Xperia 1 IV bude moci pochlubit i zajímavými aplikacemi a softwarovými funkcemi, které ocení zejména tvůrci videoobsahu. Hráče zase potěší 6,5palcový displej OLED 21:9 se 120Hz HDR, 240Hz rozostřením pohybu a 240Hz frekvencí dotykového snímání. Smartphone bude mimo jiné vybaven i funkcí, která se postará o automatické snižování teploty při přehřívání (Heat Suppression power control). Samozřejmostí bude i Dolby Atmos, odolnost proti vodě a prachu IP65/68, sklo Corning Gorilla Glass Victus na přední i zadní straně, 5G s podporou sub6/mmWave, WiFi 6E, 12 GB RAM a 512GB úložiště s kartou microSD. A bude také vybaven baterií s kapacitou 5 000 mAh s možností bezdrátového nabíjení, kterou lze rychle nabít na 50 % za 30 minut.

Z výše uvedeného je patrné, že novinka nebude levná. Na trh (v USA) se Xperia 1 IV dostane 1. září 2022 a stát bude 1 600 dolarů (tedy asi 39 tisíc korun).

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.