Foto: se svolením Volvo

Volvo a Aurora představily svůj první autonomní nákladní automobil

Společnosti Volvo a Aurora představily svůj první sériově vyráběný autonomní nákladní automobil. Došlo k tomu tři roky poté, co tyto společnosti oznámily spolupráci. Na veletrhu ACT Expo v Las Vegas předvedly autonomní nákladní vůz Volvo VNL, který byl navržen společností Aurora zabývající se autonomní nákladní dopravou a robotickými taxíky, ale vyrábět jej bude společnost Volvo.

Vůz poháněn systémem Aurora Driver, systémem autonomního řízení 4. úrovně, který využívá kamery s vysokým rozlišením, zobrazovací radary, senzor LiDAR, který dokáže detekovat objekty vzdálené až 400 metrů, a další senzory. Technologie Aurora při výcviku najezdila miliardy virtuálních kilometrů a také 1,5 milionu kilometrů na skutečných veřejných silnicích.

Nicméně až vůz začne v příštích několika měsících převážet náklad po Severní Americe, bude mít za volantem i nadále lidského řidiče, který ho v případě potřeby vystřídá. Ačkoli mluvčí společnosti Aurora nesdělil, kdo je jejími klienty, vůz by měl být komerčně začít využíván koncem tohoto roku.

Společnost, která se zabývá výrobou autonomních vozidel, má také v úmyslu nasadit 20 nákladních vozidel (skutečně) bez řidiče na trase mezi Dallasem a Houstonem, ale není jasné, zda bude tato první flotila vozidel bez řidiče složena z nákladních vozidel společnosti Volvo nebo z vozidel jejích dalších výrobních partnerů.

Zdroj: engadget.com