Foto: se svolením Nasa

Vozítko Curiosity zachytilo marťanské sluneční paprsky

Vozítko NASA Perseverance sice od roku 2021 na Marsu sbírá vzorky hornin a nachází stopy vody, to ale neznamená, že jeho předchůdce se výzkumu již neúčastní. Vozítko Curiosity pozoruje marťanská mračna za soumraku a 2. února zachytilo na kameru vzácný pohled (úvodní fotografie), díky němuž můžeme poprvé jasně vidět krepuskulární paprsky (neboli sluneční paprsky) z povrchu Marsu.

Mraky na snímku se nacházejí výše než většina marťanských mraků, které jsou ve výšce asi 37 kilometrů nad povrchem Marsu a jsou tvořeny vodním ledem. Protože se mraky na fotografii nacházejí výše, kde je obzvláště chladno, NASA se domnívá, že jsou místo toho tvořeny zmrzlým oxidem uhličitým – neboli suchým ledem, jak jej my nazýváme. Agentura tvrdí, že pozorování mraků na Marsu může vědcům pomoci dozvědět se více o atmosférických podmínkách, teplotách a větrech na planetě.

Pro tento konkrétní průzkum, který začal v lednu a skončí v polovině března, Curiosity využívá především svou barevnou kameru Mastcam. Pro vytvoření panoramatu (celý záběr panoramatu sdílíme pod článkem), které vidíte výše, NASA sešila dohromady 28 snímků pořízených kamerou Mastcam.

Kromě prvního jasného pohledu na marťanské sluneční paprsky pořídilo vozítko od začátku své nové mise také snímky dalších zajímavých oblačných útvarů. Jeden snímek z 27. ledna (pod článkem) ukazuje duhový oblak, který má tvar peříčka. Barevné přechody vyvolané iridescencí zřejmě vědcům napovídají, jak se oblak vyvíjí a jak se mění velikost jeho částic napříč strukturou.

Zdroj: engadget.com

https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-curiosity-views-first-sun-rays-on-mars
Foto: se svolením Nasa
https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-curiosity-views-first-sun-rays-on-mars
Foto: se svolením Nasa