Foto: se svolením NASA

Vrtulník z Marsu po dvou měsících výpadku navázal kontakt

NASA oznámila, že malý plně autonomní vrtulník Ingenuity nedávno obnovil spojení s řídicí jednotkou mise. Vesmírná agentura ztratila kontakt s Ingenuity, když vrtulník klesal k povrchu rudé planety po svém posledním letu 26. dubna.

Důvodem přerušení komunikace byla skutečnost, že mezi Ingenuity a roverem Perseverance byl nevhodně umístěn kopec, který bránil ve vzájemné komunikaci. Ingenuity se při doručování zpráv na Zemi spoléhá na vozítko Perseverance, které pomocí antén vyměňuje data rychlostí přibližně 100 kilobitů za sekundu. Data jsou orientována z antény směřující k Ingenuity do hlavního počítače roveru a poté jsou přenášena na Zemi prostřednictvím kosmické lodi na oběžné dráze.

„Část kráteru Jezero, kterou rover a vrtulník v současné době zkoumají, má hodně členitý terén, což zvyšuje pravděpodobnost výpadků komunikace,“ uvedl Josh Anderson, vedoucí týmu Ingenuity. Vrtulník často předbíhá Perseverance, aby pomohl roveru prozkoumat marťanský terén, což způsobuje, že Ingenuity občas vypadne z dosahu komunikace.

Od přerušení kontaktu před více než dvěma měsíci NASA čeká na výsledky letu Ingenuity. Cílem 52. letu bylo podle kosmické agentury změnit polohu vrtulníku a pořídit snímky povrchu Marsu pro vědecký tým. Během svého letu dosáhl Ingenuity výšky 363 metrů nad povrchem na celkem 139 sekund.

Tým Ingenuity v současné době provádí kontrolu vrtulníku, aby se ujistil, že je schopen dalšího letu během několika příštích týdnů, uvedla vesmírná agentura. V rámci něj by měl vrtulník směřovat na západ na nové místo poblíž skalního útesu, který rover plánuje prozkoumat.

NASA měla problémy s komunikací s Ingenuity již dříve, nicméně i přesto si vrtulník zatím vede překvapivě dobře, uvážíme-li, že byl navržen tak, aby vydržel 30denní demonstraci technologie. Ingenuity přistál na Marsu v únoru 2021. 19. dubna 2021 se tento 48 cm vysoký vrtulník o hmotnosti 1,8 kg stal prvním motorovým strojem, který se vznesl z povrchu jiné planety. O více než dva roky později vrtulník na Marsu zcela překonal svou testovací fázi a stal se užitečným pomocníkem roveru.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.