office chairs

Vybíráme židli pro zdravé sezení u počítače

Mnoho z nás stráví většinu pracovního procesu (nebo zábavy) vsedě u počítače. Nejedná se právě o nejzdravější polohu pro naše tělo a je dobré dbát na to, abychom u počítače seděli co možná nejšetrněji. A základem toho všeho je pohodlná židle s ergonomickými prvky. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat tu správnou.

Co všechno může způsobit špatné sezení u PC? Záleží na tom, jak přesně špatně sedíme a jaké máme zlozvyky při sezení. Problémy se mohou týkat celé horní poloviny těla, od krční po bederní páteř, pletence ramenních svalů, zánětu loktů, karpálních tunelů i zápěstí.

V nejideálnějším případě bychom měli měnit svou pozici a po přibližně půl hodině si stoupnout a pracovat alespoň čtvrt hodiny ve stoje. Tuto možnost dnes přináší ergonomické stoly, umožňující zvedání, ale ty ne každý má a také ne každý by této možnosti pravidelně využíval. Zaměřme se tedy na zdravé sezení.

 

Jaká je správná poloha při sezení u PC?

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát i samotné sezení je věda, avšak dobrá židle vám ji velmi usnadní. Základem dobrého sezení je nekrčit tělo a nechoulit se v klubíčku. Naopak je důležité, mít je na židli rovnoměrně rozložené tak, aby se nám dobře dýchalo a do všech končetin proudila rovnoměrně krev.

Ideální židle by měla splňovat několik parametrů. Základem je pohodlný opěrný bod v oblasti beder, pro větší pohodlí je potom ideální opěrka v oblasti hlavy a krku, která umožňuje pohodlnější opření a odpočinek svalů v oblasti krku. Židle by měla mít nastavitelnou výšku, aby každý mohl sedět tak, že chodidla jsou celou plochou na podlaze a zároveň jsou kolena v pravém úhlu. Některé židle mají i pohodlné nožní opěrky, ty však nejsou nezbytné. Důležité je, aby nohy měly dostatek prostoru a směřovaly spíše směrem od těla pryč než směrem pod židli.

https://pixabay.com/cs/photos/kancel%C3%A1%C5%99-dom%C3%A1c%C3%AD-kancel%C3%A1%C5%99-po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D-5190484/
Zdroj: Pixabay

Důležitou (a někdy opomíjenou) součástí každé židle jsou opěrky rukou. I ty by měly mít v ideálním případě nastavitelnou výšku tak, aby si o ně mohl uživatel opřít lokty, seděl ve vzpřímené poloze a zároveň předloktí a nadloktí svíralo úhel 90°. Díky tomu se během práce tolik nenamáhají ramena, ani další části rukou. Důležitá v tomto případě je i výška stolu, která při psaní na klávesnici a manipulaci s myší tuto polohu dovoluje.

Některé židle umožňují i naklopení zádové opěrky, což udělá ze židle hluboké křeslo. Tato varianta je vhodná především pro relaxační činnost, jako je sledování filmů nebo seriálů, případně hraní her s ovladačem, pro práci s klávesnicí a myší ale příliš vhodná není. U opěrky pak doporučujeme, prodyšnost, zvláště v letních měsících to jistě oceníte.

Při výběru nové židle je nejlepší židli přímo na místě vyzkoušet a trochu ji osedět. Existují i další faktory, jako je tvrdost podsedáku nebo tvar zádové opěrky, které neleze na dálku popsat. Základem dobrého sezení je pohoda, pochopitelně ideálně s dodržením výše zmíněných pravidel. Existují speciální židle určené pro hráče, ty jsou však poměrně drahé. Dobré a pohodlné kancelářské židle však můžete sehnat i za dostupnou cenu v prodejnách s nábytkem.

 

Nabídka je pestrá, jak si tedy vybrat?

V současnosti bohužel není (kvůli epidemiologické situaci a s ní souvisejícím zavřením obchodů) snadné si židli v obchodě vyzkoušet, vybrali jsme tedy několik nejzajímavějších z těch, které jsou na trhu v současnosti dostupné. Mnoho z nich se vzájemně podobá a my jsme tedy vybrali z každé kategorie jednoho konkrétního zástupce.

Začněme u křesla Halmar Relax. Tato židle je na první pohled velmi masivní, což je ještě zdůrazněno jejím provedením, které sází na ekologickou kůži a bohaté polstrování. To může být na kratší posezení pohodlné, avšak v letních měsících nebo v přetopené kanceláři může tato kombinace představovat nepříjemný problém. Vyšší osoby také mohou mít problém s nižším zádovým opěradlem.

Jistý protipól masivnímu křeslu Halmar Relax představuje odlehčená židle Antares Tennessee. Ta znatelně ubírá na hmotě a sází na odlehčenost a prodyšnost. Zádové opěradlo je stavěné tak, aby poskytovalo zvýšenou oporu v oblasti bederní páteře a mělo dostatečnou výšku opěradla, aby poskytlo oporu i uživatelům s vyšší postavou.

Dalším vybraným typem kancelářské židle je model Autronic KA-B1013. Ten nabízí taktéž lehkou vzdušnou zádovou opěrku se zesílením v oblasti bederní páteře. Hlavová opěrka je potom samostatná a nabízí možnost nastavení individuální výšky. Stejně tak má tato židle možnost úpravy výšky područek, což je vzhledem ke kvalitní ergonomii velmi dobrá vlastnost.

Další oblíbenou kategorii zastupuje SEGO Pippo C. Zde se jedná o poměrně specifickou židli s nízkým opěradlem. Ta není vhodná pro příliš dlouhé sezení a své využití najde spíše v laboratorních a dílenských provozech pro chvilkové odpočinutí, nikoliv však dlouhou práci u PC.

 

Není všechno v židli

Pokud chcete u své práce skutečně pohodlně a zdravě sedět, je třeba dbát i dalších pravidel (ačkoliv židle je skutečně základ). Kromě samotného sezení je totiž důležité i to, na co se během práce díváte, tedy většinou monitor PC nebo notebooku. Ten by měl být postavený v takové výšce, aby střed monitoru (nebo alespoň horní polovina monitoru) byl přibližně ve výšce očí. To velmi pomůže krční páteři, protože hlava bude moci zůstat opřená a tělo se nebude nepřirozeně hrbit. Pod monitor je tedy dobré pořídit podstavec (někdy jej suplují balíky papíru do tiskárny). Nejideálnější potom je podstavec s možností nastavení výšky a dalších poloh monitoru.

Zdroj: PxHere

Od bolesti rukou potom může ulevit ergonomická (někdy také označovaná jako vertikální) myš. Ta upravuje polohu zápěstí tak, že není nutné k práci s ní využívat svaly celé paže. Konkrétní typ myši, je (stejně jako židli) ideální vyzkoušet tak, aby co nejlépe sedla vaší ruce. Pokud více píšete, pak by zajímavou investicí mohla být tzv. mechanická klávesnice, která umožňuje lepší odezvu kláves proti prstům a psaní je po chvíli zvykání mnohem pohodlnější.