Foto: Unsplash

Vybrat nový telefon může být snazší, než byste čekali

V současné době jsou dotykové telefony běžným standardem a klasické tlačítkové modely používá už jen hrstka uživatelů. Dotykové telefony se přitom zpravidla překrývají s kategorií smartphone, tedy chytrých telefonů. Jak se zorientovat při výběru dotykového telefonu a jak vybrat takový, který bude mít to, co od něj požadujete? S tím vám poradíme v následujícím článku.

Jak se při výběru smartphonu neztratit? Postupujte v jednotlivých krocích

Pokud se ve světě technologií nepohybujete jako ryba ve vodě a nesledujete poslední trendy, je pravděpodobné, že při výběru budete zaskočeni velkým množstvím nejrůznějších údajů, parametrů a funkcí. Mobilní technologie se totiž rok od roku raketovým tempem posouvají kupředu, je proto obtížné s nimi držet krok.

Doporučujeme tudíž vybírat dotykový telefon v rámci několika kroků, které si jednoduše seřadíte podle toho, nakolik jsou pro vás důležité. Výběr pak může být překvapivě snadný. Co byste tedy rozhodně neměli opomenout?

1) Cena – v tomto případě si stanovte maximální cenu, kterou jste za telefon ochotni zaplatit a vybírejte v cenové relaci, která tomu odpovídá (můžete například vybírat v určité cenové třídě, do níž se telefony dělí).

2) Kdo jste – tady nejde o filozofickou otázku, ale o to, mezi jakou skupinu uživatelů patříte – sportujete, rádi fotíte, patříte mezi herní nadšence, manažery, chcete se pochlubit exkluzivním telefonem nebo vám postačí obyčejný model? V tomto druhém kroku získáte jasnější představu, které parametry pro vás budou hrát zásadní roli. Sportovci například ocení odolnost, fotografové budou dbát na kvalitu fotoaparátu, hráči se zaměří na výkon atp.

3) Důležité parametry – ty si stanovíte na základě druhého kroku. Rozhodně se vyplatí postupně projít všechny následující kategorie a určit si, nakolik jsou pro vás zásadní. Jde o:

  • displej (velikost, typ, rozlišení, obnovovací frekvence),
  • výkon (RAM, CPU, paměť),
  • kapacita baterie, rychlost a možnosti nabíjení (rychlonabíjení),
  • fotoaparát (počet a typ, kvalita, specializované objektivy),
  • operační systém (Android, iOS),
  • konektivita (GPS, Bluetooth, 4G/5G, NFC, eSIM),
  • typ konstrukce (klasická, skládací), odolnost, hmotnost, rozměry,
  • design.

Na co se vyplatí nezapomenout?

Jakmile si svůj vysněný smartphone vyberete, čeká vás poslední krok – koupě. A zde vám doporučujeme neusnout na vavřínech a věnovat velkou pozornost tomu, u jakého distributora si zařízení pořídíte. Sázkou na jistotu je vždy nákup z české distribuce. Nicméně na internetu můžete narazit i na zařízení z evropské (či jiné) distribuce, která obvykle láká na nižší cenovku.

Proč na tom záleží? Zařízení z distribuce pro Českou republiku garantuje, že jej můžete reklamovat přímo u výrobce. U ostatní distribuce to neplatí, tam jej musíte reklamovat vždy v místě, kde jste jej pořídili (což obvykle znamená odeslat telefon prodejci a řešit veškerou následující komunikaci).