Vynálezce funkčního jetpacku se na něm pokusí překonat kanál La Manche

Překonání kanálu La Manche mezi Francií a Velkou Británií je symbol. V minulosti na této trase demonstrovalo možnosti nových technologií řada vynálezců a dobrodruhů. V letošním roce si připomínám 110 výročí prvního přeletu moře mezi Francií a Velkou Británií a při této příležitosti se uskuteční další let, který má potenciál zapsat se do dějin.

Tento čtvrtek se kanál La Manche pokusí překonat Frank Zapata, vynálezce, respektive klíčový vývojář, zařízení zvaného Flyboard Air. A právě jeho možnosti by chtěl svým letem předvést a přestavit světu.

Flyboard Air je verze osobního vznášedla, kteří fanoušci sci-fi a vynálezů budoucnosti znají pod pojmem jetpack. Nejedná se však o batoh, ale o tryskovou plošinku, na níž pilot stojí. Let ze Sangatte do St. Margaret´s Bay by měl díky průměrné rychlosti 140 km/h trvat přibližně dvacet minut.

Zapata před plánovanou cestou prohlásil, že na svém zařízení a jeho předchůdci, který využívat vodu nalétal téměř 100 hodin. Po tomto tréninku nejdříve svůj stroj předvedl při oslavě dne Dobytí Bastilly. Létal na něm v rámci vojenské přehlídky. Ke své exhibici poté dodal, že tato demonstrace ukázala pouhá tři procenta schopností jeho vynálezu. Jeho plný potenciál ukáže právě průlet nad kanálem La Manche.

Podle dostupných informací pohání Flyboard Air celkem pět turbomotorů, z nichž každý má sílu přibližně 250 koňských sil. Zařízení se skládá ze třech částí, kromě desky s motory, jež má pilot pod nohama je to ještě ruční ovládání a také nádrž s palivem, jež má pilot na zádech. Její kapacita by měla vystačit přibližně na deset minut letu, takže během cesty přes La Manch se bude muset Zapata zastavit přibližně v polovině a doplnit zásoby paliva.

Svým letem by chtěl autor vznášedla překovat svůj vlastní světový rekord z roku 2016. Tehdy urazil vzdálenost 2 252 metrů. Nyní jej čeká více než desetinásobná vzdálenost, neboť mezi Francií a Velkou Británií přibližně 35 kilometrů moře.

Zdroj: theguardian.com