Výpadek vládního financování fungování NASA neohrozil, některé projekty se však zpozdí

Do veřejného života v USA zasáhl v minulých dnech tzv. government shutdown. Kvůli nedohodě prezidenta a části kongresu, nebyl schválen vládní rozpočet a řada zaměstnanců ve veřejných institucích nedostávala plat. Tato situace trvala třicet pět dní a ochromila provoz a služby v řadě odvětví a organizací a výpadek zasáhl také NASA.

Provoz v agentuře po výpadku financování začal společnou schůzkou a zhodnocením vlivu na běh projektů, na kterých NASA pracuje. Podle Jima Bridenstina z vedení agentury, byl důležitý fakt, že nenastal masový exodus zaměstnanců. Několik z nich v době krize do práce nechodila, avšak všechny projekty, které potřebují permanentní správu se podařilo personálně zajistit.

Největší problém nastal u externích dodavatelů služeb a materiálu s nimiž NASA spolupracuje. Je totiž možné, že externí zaměstnanci, kteří pro NASA v době výluky pracovali a nebyli placeni předem své peníze za měsíc práce nikdy neuvidí.

S odchodem některých zaměstnanců také došlo k přeskupení týmů, tak aby bylo zajištěn chod nejdůležitějších projektů. S jejich návratem bude muset opět dojít k přerozdělení týmů.

Práce na startu první posádky v komerčních raketách se nezastavili, stejně jako práce na probíhajících misích přímo ve vesmíru. Utrpět by naopak mohly programy, nacházející se fázi přípravy. NASA v současnosti pracuje například na projektu vesmírné stanice, umístěné na oběžné dráze Měsíce nebo na stavbě nové velké vesmírné lodi, který by byla schopná přepravit astronauty na Měsíc. Ačkoliv její konstrukci má na starosti Boeing, NASA na ní dohlíží a konzultuje jí.

Důležitý je také fakt, že za cenu vypnutí některých systémů a webových stránek se podařilo udržet počítačovou a datovou bezpečnost celé agentury. Panovaly obavy, že by výpadek lidských zdrojů mohli využít hackeři. K úspěšnému útoku na počítačové systémy však podle dostupných informací nedošlo.

Zdroj: theverge.com