Foto: Bart Technologies

Vyplula první revoluční loď s pevnými plachtami

Nákladní loď vybavená pevnými plachtami, z nichž každá je vysoká jako desetipatrová budova, se vydala na svou první cestu. Plavidlo společnosti Pyxis Ocean bude testovat plachty WindWings, které jsou navrženy tak, aby využívaly energii větru a tím pomohly snížit spotřebu paliva a emise CO2. Tvůrci plachet odhadují, že by tato technologie mohla snížit emise uhlíku na nákladních lodích přibližně o 30 %. Odhadované snížení emisí CO2 by mohlo být vyšší, pokud by lodě ještě navíc využívaly alternativní paliva. “Námořní průmysl je mimořádně náročné odvětví na dekarbonizaci,” uvedl Jan Dieleman, prezident společnosti Cargill, která plachty vyvinula.

Loď je vybavena dvěma plachtami WindWings, z nichž každá měří 37,5 m. Pevné plachty jsou vyrobeny ze stejných materiálů jako větrné turbíny a lze je přidat na paluby starých nákladních lodí. První plavba lodi povede z Číny do Brazílie.

Představitelé odvětví námořní dopravy se v červenci tohoto roku dohodli na snížení emisí skleníkových plynů na nulu do roku 2050. Dohoda je nezávazná, ale má být signálem pro vlády, kterým by měla pomoci koordinovat své aktivity a dlouhodobé plány. Dohoda by byla ještě laxnější, nebýt nátlaku malých ostrovních států a dalších ekonomicky méně rozvinutých pobřežních zemí. “Za tato čísla jsme bojovali zuby nehty,” řekl minulý měsíc Carlos Fuller, zástupce Belize v OSN.

Zdroj: www.engadget.com