Zdroj: Unsplash

Výroba robotů Papper byla dočasně přerušena, obnoví se někdy?

Rok 2014 byl velkým rokem pro robotiku. Alespoň tedy podle výrobce Papper Robotos spadajícím pod japonský konglomerát SoftBank. Ten právě v tomto roce představil své humanoidní roboty Papper, kteří se měli stát budoucností celého oboru. Hlavní předností těchto robotů byla lepší komunikace s lidskými protějšky na základě toho, že dokázali číst emoce. Své místo měli tito roboti najít jako společníci pro osamělé lidi v domácnostech i jako spolehliví pomocníci v obchodech na nádražích a letištích.

Jejich boom se ale nekonal. Podle informací agentury Reuters bylo od představení vyrobeno pouze 27 000 kusů těchto robotů. Problémem pro některé mohla být cenovka 1 790 dolarů. Roboti Paper se nakonec uplatnili na univerzitách a školách. Mezi nejzajímavější zapojení robotů Paper patřilo vystoupení v Parlamentu UK, kde robot odpovídal na otázky ohledně výuky umělé inteligence ve školách, pomáhal autistickým žákům ve vybraných školách, několik robotů se stalo součástí personálu domovů pro seniory.

Podle expertů na robotiku ale bylo mnoho prezentací klamných. Roboti často neodpovídali sami, ale stali se jen dálkovými reproduktory, ze kterých mluvil někdo jiný. O možnostech robotů tak někteří lidé získávali mylné informace.

Nyní se objevila zpráva, že produkce těchto robotů byla pozastavena. Podle oficiálních zpráv se jejich výroba přesouvá do Francie, avšak objevily se zprávy, že se jedná o definitivní konec projektu. Samotný výrobce dodává, že obnoví výrobu robotů, avšak pouze v případě, že to bude opravdu potřeba.

Zdroj: bbc.com