Výrobce 3D tiskáren Josef Průša otevřel největší otevřenou kutilskou dílnu v ČR

Všichni fanoušci 3D tisku potvrdí, že jedním z důvodů jejich vášně je radost z toho, že něco vytvoří. Cesta od nápadu, přes návrh až po samotné zhotovení výsledného díla může být díky 3D tisku velmi rychlá a naplňující. Tato vášeň se však netýká jen 3D tisku, ale kutilství v moderním slova smyslu obecně. A právě kutilům se rozhodla vyjít úspěšná česká společnost Prusa Research vstříc a otevřela pro ně novou dílnu nazvanou PrusaLab, ve které mají k dispozici velké množství vybavení, jež jim umožní realizovat jejich nápady.

Těžké začátky

Během své úvodní řeči k otevření PrusaLabu Josef Průša zavzpomínal na počátky své kariéry 3D tiskaře. Když navštěvoval vysokou školu, která jej příliš nebavila, měl dost času na to vymýšlet plány do budoucna. Už tehdy uvažoval o možné budoucnosti 3D tisku. Jeho plány však z počátku brzdil především nedostatek kvalitního vybavení, na kterém by mohl vyrábět prototypy svých strojů.

I to byl jeden z impulzů, který vedl Průšu a jeho tým otevření nové dílny, která poskytne nástroje a zázemí každému, ať bude kutilství koníčkem nebo v dílně odstartuje skvělým nápadem svůj životní business. Hlavním cílem dílny je vytvořit komunitu kutilů a makerů, kteří budou sdílet své nápady (není povinností) a budou si umět vzájemně poradit a pomoct. Dílna by tam měla sloužit všem kutilům, modelářům, designérům, umělcům a studentům.

„Svou první 3D tiskárnu jsem stavěl v době, kdy nebylo ani na internetu úplně snadné najít lidi, se kterými by bylo možné probrat technické problémy a konzultovat je. A to ani nemluvím o setkávání v reálném životě,“ říká zakladatel Prusa Research Josef Průša. „S myšlenku vlastní otevřené dílny jsme si ve firmě pohrávali už hodně dlouho. V PrusaLabu rádi přivítáme každého, kdo právě teď stojí na startovní čáře svého projektu tak, jako já před deseti lety.“

Kvalitní vybavení a vstup jako do fitklubu

Tvůrcům bude na místě k dispozici řada strojů. Počínaje osmnácti 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3 od firmy Prusa Research a dalších tiskáren od konkurenčních výrobců, které využívají odlišné technologie tisku, přes stowattový CO2 laser Narran s pracovní plochou 1×1,6 m nebo vakuový lis VF 500 až po špičkové CNC obráběcí stroje – soustruh Haas TL1 a frézku Haas VF2SS. Součástí prostoru je i elektrodílna s pájkami a množství drobnějších nástrojů jako jsou vrtačky nebo pily.

Práce s většími stroji vyžaduje nutné proškolení o ovládání a bezpečnosti práce, které na místě poskytnou pracovníci dílny. Jeho délka se samozřejmě liší podle typu přístroje.

Způsob placení připomíná svým způsobem fitcentrum. Členství v PrusaLabu bude zpoplatněné a měsíčně vyjde na 700 korun (pro studenty 350 korun). Za tuto cenu členové získají 24 hodin tiskového času na 3D tiskárnách Original Prusa i3 MK3, 2× 15 minut práce na laseru Narran a neomezený přístup k pájkám, horkovzdušným pistolím a dalším menším nástrojům. Členové rovněž mohou absolvovat zdarma zaškolovací workshopy a získají automaticky slevy na přednášky. Velké stroje bude možné využívat po rezervaci podle hodinové sazby.

Členové budou mít možnost se zapisovat do časových harmonogramů na jednotlivé stroje, tak aby měli jistotu, že budou mít dostatek času a klidu pro svůj projekt a nemuseli zbytečně čekat, až se stroj uvolní.  Členové navíc budou platit za využitý materiál, který je však poskytován za velkoobchodní ceny, což je další výhoda práce ve sdílené dílně.

Provozovatelé do budoucna plánují pořádat v prostorech PrusaLabu semináře, přednášky a workshopy zaměřené na různá kutilská témata. V jednání je také spolupráce s některými školami. Více o prostoru PrusaLabu se dozvíte přímo na jeho stránkách