Foto: Unsplash

Vyrobte si vlastní elektroniku aneb jak se stát bastlířem snadno, rychle a levně

Elektrotechnika se stala nejen naprosto běžnou a nepostradatelnou součástí našich životů, ale spolu s rychlým vývojem se tato oblast také otevřela laikům a domácím kutilům. Vlastní elektronické zařízení si tak může vyrobit v podstatě kdokoli, kdo je ochoten investovat do základních součástek (jde přitom většinou o velmi nízké částky) a naučit se základní principy tzv. bastlení.

Co k tomu budete potřebovat? Úplným základem je malý mikropočítač Arduino, který můžete použít pro výrobu celé řady elektronických zařízení od budíku přes meteostanici až po robotickou ruku. Pro začátečníky je dobrou volbou Arduino ESP8266 (tedy konkrétně deska Wemos D1 mini s WiFi modulem ESP8266) nebo novější čip, který nabízí lepší parametry, ESP 32.

Podle typu přístroje, který chcete vytvořit, budete pochopitelně potřebovat také další součástky – LED diody, rezistory, LCD displej, bluetooth, rádio a WiFi vysílače apod. Každopádně mnohem důležitější je vývojové prostředí, které teprve z vaší elektroniky udělá to, čím ji chcete mít.

Nejdůležitějším krokem je tedy instalace speciálního vývojového prostředí ESP 32 Arduino, v němž lze vyvíjet vlastní software a pomocí nějž se tento program na desku i nahrává. Před samotnou instalací doporučujeme prostudovat Arduino návody, které vás celým procesem přehledně provedou.

Po dokončení instalace následuje další krok, který zahrnuje instalaci ovladačů USB převodníku pro nahrávání softwaru. Pro instalaci opět doporučujeme využít návod. Za závěr je zapotřebí ještě zprovoznit podporu čipu ESP8266 v Arduino IDE. I když to zní komplikovaně, celý proces je překvapivě jednoduchý a zvládne ho i opravdový začátečník.

Tím máte přípravu hotovou a můžete se vrhnout na vývoj vlastní aplikace. A pokud se ještě necítíte na vlastní projekt, můžete využít Arduino projekty, kde je celý postup popsán krok za krokem. Od všech potřebných hardwarových součástek přes programování až po zprovoznění. Velmi jednoduše si tak můžete vyrobit například vlastní fotopast, kterou využijete třeba pro ochranu vašeho majetku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.