Zdroj: pixabay.com

Vyšetřování kauzy SolarWinds přináší nové výsledky. Hackerům se podařilo napadnout i počítače mimo systém Orion, nikdo zatím neví, jak

Loňské zpráva o zjištění činnosti hackerů v rámci kauzy SolarWinds zatřásla celým světem. Jak se ale dalo předpokládat, jedná se o pouhou špičku ledovce a samotné vyšetřování podrobností celé kauzy bude trvat ještě dlouho. V posledních dnech se objevila celá řada zajímavých informací o celém případu, pojďme si je shrnout.

První novinka se týká mezinárodních souvislostí – doposud se objevily zprávy, že do celého procesu byli zapojení ruští hackeři. Někteří odborníci na bezpečnost dokonce prohlásili, že akce musela být přímo podporovaná státními institucemi. Nyní se ukazuje, že souvislosti jsou mnohem širší, protože minimálně v jednom případě vedou stopy k čínským útočníkům. K nástrojům implementovaným do systémů více než 18 000 počítačů tak měla zřejmě přístup poměrně široká skupina hackerů.

Vyšetřování také ukázalo, že téměř třetina obětí kauzy SolarWinds nebyli ve skutečnosti zákazníci této společnosti a neměli nainstalovaný systém Orion. Hackeři dokázali jejich systémy infiltrovat doposud neznámým způsobem, což vzbuzuje další otázky a obavy.

Společnost SolarWinds, v jejímž čele stanul nový generální ředitel Sudhakar Ramakrishna, oznámila, že hackerům se dařilo nejméně devět měsíců sledovat interní firemní komunikaci a své kroky následně podřídit aktuálním stavu. Pracovníci společnosti navíc našli tři další potencionálně nebezpečné chyby ve svých bezpečnostních systémech.

Celé kauze SolarWinds hodlá věnovat svou pozornost i Alejandro Mayorkas, nový ministr pro vnitřní bezpečnost ve vládě Joa Bidena. Slíbil také, že zabezpečení ochrany vládních a federálních počítačových systémů bude jednou z priorit jeho úřadu.

Zdroj: gizmodo.com