Výstava Body Worlds se pomocí rozšířené reality dostane návštěvníkům hluboko „pod kůži“

Výstava Body Worlds, která pro edukační účely neotřelým způsobem představuje veřejnosti části lidského těla, používá v novém ročníku technologii rozšířené reality. S její pomocí se návštěvníci dostanou do lidského těla hlouběji než kdy předtím.

3D modely různých orgánů a končetin lze virtuálně doslova rozpitvat a návštěvníkům také umožňují si vybrat, jak vypadají a jak se jim budou prezentovat. Nový ročník se nazývá Body Worlds Decoded a k tradičním plastinovaným modelům (vynalezeným nechvalně proslulým lékařem Güntherem von Hagensem) přidává lehký sci-fi přesah. Interaktivitu zajišťují tablety Phab 2 Pro od Lenova a vlastní systém rozšířené reality postavený na platformě Tango od Googlu. Návštěvníci se tak mohou stát přímo součástí výstavy.

Systém se nazývá Iris a nabízí 3D exponáty, jako je oční bulva, trávicí trakt, lebka, srdce, ale i to, jak vypadají zblízka kosti, svaly nebo oběhový systém. Návštěvníci se také dozvědí o plánech pro nové 3D modely a jejich animace pro budoucí výstavy. Podle Toshiho Anderse Hooa, ředitele pracoviště Institute for the Future’s Emerging Media Lab je rozšířená realita budoucností muzeí. „Rozšířená realita v blízké době promění naše představy o tom, jak interpretujeme nás svět a přistupujeme ke vzdělání,“ říká. Naráží nejen na „augmentovanou“ výstavu těl, ale také na akci Armory Show v New Yorku z letošního března, do níž se mohli návštěvníci ponořit s brýlemi na rozšířenou a virtuální realitu HoloLens od Microsoftu.

Výstava Body Worlds Decoded nabízí vedle unikátního pohledu do těla také 60 plastinovaných modelů různých částí těl. Modely používají nový 3D systém pitvy těla vycházející z medicínské vizualizace orgánů Anatomage. Program umožňuje rozložit lidské tělo na různé části a zájemcům tak zprostředkuje interaktivní pohled na jeho nejdůležitější funkce.

 

Zdroj: digitaltrends.com, thetech.org