Výstava Future Port Prague ukázala budoucnost, která začíná už teď

Žijeme v době plné technologických inovací, z nichž mnohé mají potenciál změnit náš každodenní život. Všechno se navíc vyvíjí velmi rychle, a to co bylo před rokem nebo před dvěma pouze odvážnou vizí, je naprosto běžné. A právě nové technologie, které fungují nebo brzy budou fungovat v ČR byly hlavním tématem akce Future Port Prague, kterou tento týden hostilo Výstaviště v pražských Holešovicích.

K vidění bylo přes 130 vystavovatelů věnujících vývoji a práci s celou škálou progresivních moderních technologií, kteří dokazovali, že ani Česká republika nestojí stranou pokroku. Ani my jsme na výstavě nemohli chybět a připravili jsme si souhrn toho nejzajímavějšího, co nás v Holešovicích potkalo.

Nano vlákna a moderní látky aneb v čem jsou Češi jedničky

Moderní technologie nemusí mít jen podobu robotů nebo elektrických zařízení, ale mohou se tvářit na první pohled docela nenápadně. Přesně takovým případem technologie jsou nanovlákna, tedy materiál budoucnosti, v jehož vývoji a použití, patří České republika do absolutní světové špičky.

A k vidění přitom byla celá škála využití tohoto materiálu. Od módy z dílny designérky Lady Vyvialové, přes filtry pro průmyslové a potravinářské použití, až po speciální nano pistoli, která si na Future Port Prague odbyla svoji premiéru.

Ta se svým principem podobá stroji na cukrovou vatu, který známe z poutí. Její autoři počítají s její další miniaturizací a díky technologii, která není příliš drahá také její vstup na běžný trh. Své uplatnění by našla v kosmetice a lékařství. Její uživatelé by do ní vložili kapsli s tekutým polymerem, jež k výrobě nanovláken slouží, obohaceným o účinnou látku. Kouzlo nanovláken je právě v tom, že díky svému malému průměru dokáží vytvořit na ploše velký povrch a mohou fungovat co by nosiče dalších látek. V budoucnu tak bude možné vrstvu nanovláken nesoucích léčiva, nanášet například na akné, růži nebo atopický ekzém. Stejně tak se předpokládá, že by mohla posloužit k zastavování krvácení nebo krytí popálenin.

V budoucnu se s využitím nanovláken počítá také při pěstování orgánů z kmenových buněk. Právě nanovlákna by měla být materiálem z nějž bude vytvořena „kostra“ orgánu, kterou budou buňky vyplňovat.

Dalším zajímavým českým patentem, který byl na Future Port Prague představen byl nehořlavý evakuačnížupan“. Jedná se o plášť napuštěný speciálním roztokem, který je nehořlavý a dokáže lidské tělo ochlazovat a chránit před ohněm. Díky tomu dá svému nositeli několik minut na to, aby dokázal opustit hořící budovu a vydrží dokonce krátký čas také v přímém ohni.

Virtuální realita pomáhá s tréninkem hokeje

Chybět nemohla ani virtuální realita, jejíž divoký boom se v posledních letech poněkud utlumil, přesto v jejím rámci vznikají zajímavé projekty. Svůj stánek měly na Future Port Prague slovensko český vývojáři hry Beat Saber.

Velmi zajímavým počinek, který posouvá možnosti a využití virtuální reality byl projekt hokejové školy od společnosti Sense Arena. Její program nabízí ve virtuální realitě celou řadu činností simulující hokejový trénink. Hlavním úkolem je rozvíjet hokejové myšlení a cit pro hru. Sami jsme si mohli dvě krátká hokejová cvičení vyzkoušet a vše funguje skvěle. Při kontaktu virtuálního puku s opravdovou hokejkou, osazenou speciálním snímačem dojde k vibraci, která věrně simuluje zatížení na konci hokejky.

Společnost Sense Arena má se svým programem velký úspěch. V současnosti jej jako jako tréninkovou pomůcky využívají mimo jiné také dva extraligové kluby a v plánu je také spolupráce s některými kluby v NHL.

Elektromobilita, do hry vstupuje Škoda auto

Automobily, které jako pohon využívají elektrický proud symbolizují progres dnešní doby jako máloco jiného. Na Future Port Prague bylo přítomno hned několik těchto vozů. Chybět nemohly Tesly v nichž se dokonce mohly zájemci i projet a vyzkoušet na vlastní kůži jejich zrychlení.

Nás však zaujal jiný elektromobil, a to konkrétně prototyp Škody Vision iV. Jedná se o první elektromobil vyrobený pod českou značkou. Je postavený na modulární platformě pro elektromobily, kterou vyvíjí mateřský koncern Škody, automobilka Volkswagen. Prototyp, jehož nástupce by se měl na silnice dostat v roce 2020 působí na první pohled velice luxusně, a dokonce podporuje čtyři stupně autonomie.

V našem článku nemůžeme vynechat ani unikátní tiskárny na beton, které dokáží vykouzlit z „obyčejného“ stavebního materiálu opravdové umění.

Kromě stánků byla součástí festivalu Future Port Prague také celá řada přednášek a workshopů. Na podiu se vystřídali velmi zajímaví řečníci v čele s Neilem Harbisonem, prvním úředně uznaným kyborgem na světě, který díky své augmentaci slyší barvy a nově má také speciální implantát jež mu umožňuje lepší vnímání času. Dalším zajímavým řečníkem byla také Bryony Cole, autorka populárního podcastu Future of Sex, která se zaměřuje na technologie související s našim intimním životem.