Foto: Unsplash

Vytisknout plně funkční displej pomocí 3D tiskárny už není fikce, vědcům se podařilo dosud nemožné

Líbilo by se vám, kdybyste mohli rozbitý displej jednoduše nahradit vlastnoručně vytištěným na 3D tiskárně? Že je to nemožné? Ne tak docela, výzkumníkům z Minnesotské univerzity se totiž již podařilo na 3D tiskárně první ohebný a plně funkční OLED displej vytisknout. V budoucnu by tak majitelé 3D tiskáren teoreticky nemuseli zasílat poničená zařízení do servisu, případně kupovat náhradní díly. Jednoduše by si nový díl vytiskli sami.

Vědci použili novou metodu tisku, která vznikla kombinací dvou metod. Tento způsob umožňuje vytisknout šest vrstev potřebných pro funkční displej. Tým použil vytlačovací tisk k výrobě elektrod, zapouzdření, izolaci a propojení, zatímco aktivní vrstvy byly nanášeny nástřikem při pokojové teplotě.

Minnesotský vědecký tým nicméně není prvním, který se o něco podobného pokusil. Ostatní týmy však měly buď problémy s rovnoměrností světla (konzistencí v celém panelu), nebo se spoléhaly na techniky nad rámec 3D tisku, aby byl displej funkční.

Vědcům z Minnesotské univerzity se však skutečně podařilo vytvořit celý OLED displej pouze na základě 3D tisku. Jejich prototyp prozatím nenadchne – měří pouhých 1,5 palce a nabízí pouze 64 pixelů. Pro praktické využití by bylo zapotřebí mnohem vyšší rozlišení. Kromě něj vědci pracují také na zlepšení jasu. Nutno přitom říci, že univerzita použila vlastní 3D tiskárnu, která stojí stejně jako Tesla Model S. Než se proto tato technologie rozšíří i do běžně dostupných tiskáren, bude to ještě trvat.

Každopádně jde ale o velmi důležitý průlom v této oblasti, který otevírá široké možnosti využití. Jen si to představte – jaké by bylo, moci si vytisknout na domácí 3D tiskárně displej přesně podle svých preferencí?

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.