Foto: Unsplash

Vývoj elektronické kůže slaví další úspěch – vědci zredukovali její tloušťku na pouhou desetinu tloušťky lidského vlasu

Na vývoji elektronické kůže s menšími i většími úspěchy pracují vědci již řadu let. Její využití je přitom nesmírně široké – od medicíny, kde by bylo možné vytvořit neinvazivní kožní štěpy, přes využití v protetice až po robotiku.

Umělá elektronická kůže však může být skutečně praktická (a tedy i plně využitelná) pouze v případě, že bude dostatečně tenká. A právě této klíčové vlastnosti se vědcům nyní podařilo dosáhnout. Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity vyvinul nový typ technologie, pomocí níž lze vyrábět „atomově tenké“ tranzistory o délce menší než 100 nanometrů. To je několikanásobně méně, než jaké byly dosavadní výsledky.

Tohoto úspěchu se vědcům podařilo dosáhnout mimo jiné také díky změně materiálu, z něhož jsou polovodiče vyrobeny. Nově totiž začali používat křemík v kombinaci se sklem, disulfid molybdenem a zlatými elektrodami. Díky tomuto řešení dokáží polovodiče odolat teplotě blížící se 815 °C (pro porovnání plastové polovodiče se deformují již při teplotě 360 °C).

Výrobní proces však zahrnuje ještě další kroky, v rámci nichž jsou na komponenty nanášeny další vrstvy speciálních látek. Výsledná struktura přitom měří na šířku asi jen pět mikronů (což je zhruba desetina tloušťky lidského vlasu). Tato struktura je dokonce ideální pro použití s nízkou spotřebou energie, protože zvládne vysoký proud při nízkém napětí.

Pochopitelně ale prozatím nejde o finální podobu a projekt ještě vyžaduje mnoho další práce. Výzkumný tým chce technologii nejen ještě zdokonalit, ale například do ní také zahrnout bezdrátovou technologii. Každopádně než se tato elektronická kůže začne masově vyrábět, bude nutné vyřešit ještě jeden problém, a to snížení výrobní ceny.

Zdroj: engadget.com