Vyzkoušeli jsem Huawei P30 Pro, nejlepší fotomobil současnosti

Uvedení nových vlajkových lodí společnosti Huawei se již několik let řadí mezi hlavní mobilní události roku. A letošní odhalení generace P30 opět stálo zato, neboť Huawei ukázalo, že v některých oblastech nemá konkurenci a dokázala zase o něco posunout možnosti mobilní fotografie. Více o technických podrobnostech těchto telefonů si může přečíst v našem článku. Ale abychom se nedrželi pouze teorie, vyzkoušeli jsem novou generaci (respektive model P30 Pro) v praxi.

První dojem

Velmi pozitivně nás telefon překvapil už od začátku. Když jsme jej vzali do ruky, bylo nám jasné, že držíme v ruce poctivý dobře postavený telefon s pevnou konstrukcí, který přitom není extrémně těžký a je dobře vyvážený. Telefon se drží opravdu dobře a díky kovovému rámečku působí opravdu bytelně.

Přední straně vládne jednoznačně displej s rozlišením full HD plus, jehož absolutní nadvládu narušují jen nepatrný proužek na spodní straně telefonu a „kapka“ respektive malinkatý výřez obklopující přední fotoaparát na středu horní části telefonu. Vzhled zadní strany se liší podle toho, jestli si zákazník zvolil konzervativní černou barvu a nebo některou z barevných variant využívajících přechodu několika barev. Na našich fotografiích můžete vidět zelenomodrou variantu Aurora. Součástí prezentace, kterou jsme navštívili bylo také oznámení, že na český trh zamíří i červenooranžová varianta telefonu inspirovaná sluncem.

Systém telefonu jsme si proběhli spíše zběžně, ale i tak můžeme konstatovat, že celý systém telefonu běhá tak jak má, je rychlý a nijak se nezasekává. O jeho běh se stará prověřený procesor Kirin 985, který společnost Huawei představila loni na podzim.

Skvělý fotograf za všech podmínek

Už loňský model Huawei P20 Pro nastavil laťku kvality fotoaparátů opravdu hodně vysoko a právem kraloval ve většině žebříčků nejkvalitnějších fotoaparátů. Z této pozice jej dokázal sesadit až jeho letošní nástupce Huawei P30 Pro a nutno říct, že ve velkém stylu.

Ve své výbavě má hned čtyři fotoaparáty (širokoúhlý, standardní, tele a pak také speciální TOF senzor pro měření přesné hloubky ostrosti). Hned dva z těchto fotoaparátů mají podporu optické stabilizace, což zaručí ostré snímky i s použitím delšího času závěrky bez toho, že by bylo nutné využít stativ nebo jinou formu podpěry.

Naši pozornost upoutali především dva z těchto fotoaparátů. V první řadě to byl samozřejmě teleobjektiv. Huawei P20 Pro se totiž stal prvním telefonem v klasickém slova smyslu, který nabízí funkci optického zoomu. Ten funguje na principu optického hranolu, který podobně jako periskop láme obraz „do těla“ telefonu, kde pak pohybují čočky. Funkci zoomu jsme si vyzkoušeli hned několikrát a výsledné snímky byly velmi dobré. Díky optické stabilizaci je focení navíc velmi pohodné a není třeba se využívání delší ohniskové vzdálenosti bát.

Hlavní fotoaparát potom disponuje čipem, který dokáže extrémně dobře zpracovávat snímky pořízené při horších světelných podmínkách. Při našem testování jsem fotili obraz téměř v absolutní tmě a Huawei P30 Pro jej zvládl vyfotit bez problémů. Tvorba jedné fotografie trvá delší dobu, ale na její výsledné kvalitě se to neprojeví (fotka je ostrá a nerozmazaná). Přesné kouzlo této funkce nám Huawei neprozradil, jedná se zřejmě o spojení více snímků najednou. Telefon tak musí zvládat zpracovat gigantické datové toky.

Na prezentaci, kterou si zástupci společnosti Huawei připravili byla řeč také o videu. S updatem systému telefonu, by měla totiž přijít zajímavá funkce, kdy bude možné natáčet video v kvalitě full HD dvěma fotoaparáty s různou ohniskovou vzdáleností zároveň. Telefon pak obě videa uloží a bude je možné následně editovat.