Výzkum z univerzity v Louisianě odhalil, že kočky může uklidnit speciální hudba
Kočky jsou inteligentní a vysoce citlivá stvoření, která vnímají své okolí všemi smysly. Protože mají velmi citlivý sluch, zvuky okolí jsou pro ně velmi důležité. Už v minulosti vědci zjistili, že kočky lépe reagují na některý druh hudby – lépe snášely klidnou klasickou hudbu než pop nebo heavy metal. Kočky lépe vnímají hudbu, která využívá určité frekvence a rytmus. Ve druhém případě hraje hlavní roli fakt, že kočky jsou šelmy a přirozeně plachá stvoření, vysoké tempo a prudké změny jim proto nedělají dobře a bojí se jich.
Z výše uvedené studie vycházel při své práci tým vědců z univerzity v Louisianě a ve spolupráci s hudebními designéry vytvořil hudební klip určený k tomu, aby byl pro kočky co nejpříjemnější. Hudba obsahuje kromě zvuků slyšitelných pro člověka také zvuky o vysokých frekvencích, které mohou vnímat kočky. Součástí jsou také zvuky napodobující klidné kočičí vrnění, zvuk naznačující spokojenost.
Cílem projektu je vytvořit ideálně takovou hudbu, která bude pro kočky uklidňující a bude zmírňovat jejich stres. Taková hudby by pak mohla být používána například ve veterinárních ordinacích, kde bývají zvířata ve stresu. Kočičí hudba by mohla pomoci také během přepravy. Podle výsledků prvních studií byly kočky při poslechu jim určené hudby méně stresované. Přesto však upozorňují na to, že jejich výzkum je na začátku a musí jej zopakovat na více kočkách.
Hudba se v medicíně používá u lidských pacientů poměrně často. Studie prokázaly, že dobře zvolená hudba může vést od zlepšení motorické a kognitivní funkce u pacientů s cévní mozkovou příhodou až po snížení úzkosti spojené s lékařskými prohlídkami, diagnostickými postupy a chirurgickým zákrokem. Výhodou hudby je, že se jedná o přirozenou neinvazivní metodu, které si pacient, ať už má dvě nebo čtyři nohy nemusí vědomě vůbec všimnout.
Zdroj: phys.org