Výzkumníci Googlu vyvinuli algoritmus, který detekuje rakovinu plic lépe než lékaři
Odborníci Googlu na AI vyvinuli algoritmus hlubokého učení, který dokáže detekovat rakovinu plic lépe než radiologové. Je ji konkrétně schopný detekovat s více než 94% úspěšností. Své poznatky výzkumníci zveřejnili v odborném časopise Nature Medicine.
Algoritmus byl vytrénován pomocí velkého datasetu – konkrétně do něj výzkumníci „naládalovali“ údaje od 6716 pacientů, kteří absolvovali screening rakoviny plic v rámci projektu National Lung Cancer Screening Trial, a data z 1139 nezávislých klinických studií.
Výzkumníci provedli dvě studie – jednu, v níž byl k dispozici předchozí sken, a druhou, v níž k dispozici nebyl. V prvním případě měl algoritmus, vytrénovaný konkrétně na CT skenech lidí s rakovinou plic, bez ní a s uzlinami, jejichž buňky se přeměnily v rakovinné, vyšší úspěšnost v rozpoznání rakoviny než šest radiologů. Ve druhém případě byla úspěšnost lidí a algoritmu stejná.
I přes velmi slibné výsledky algoritmus zatím nedosáhl takové přesnosti, aby mohl být použit napříč zdravotními institucemi provádějícími screening rakoviny. Signalizuje nicméně jistý příslib, pokud jde o automatizaci procesu, který má potíže s falešně pozitivními a falešně negativními výsledky.
Projektový manažer Googlu Daniel Tse uvedl, že tým výzkumníků spolupracuje s institucemi po celém světě a hledá s nimi možnosti, jak technologii „produktivně“ zavést do klinické praxe.
Zdroj: gizmodo.com