Foto: se svolením Paderborn University

Výzkumníci představili robota, který umí hrát golf

Roboti, kteří dokážou odpálit golfový míček na fairwayi, nejsou úplnou novinkou. Každopádně sestrojit takového, který dokáže zahrát krátkou hru podobně jakou lidský hráč, to už je problém. Vědci z německé Paderbornské univerzity to dokázali a představili robota Golfiho. Jde o stroj, který dokáže pomocí neuronové sítě zjistit, jak přesně zahrát putt a jak silně zasáhnout míček, aby se dostal do jamky z jakéhokoli místa na greenu.

Robot snímá green pomocí 3D kamery Microsoft Kinect a simuluje tisíce náhodných ran z různých pozic. Bere v úvahu například takové faktory, jako je valivý odpor trávníku, hmotnost míčku a počáteční rychlost.

Jakmile Golfi zjistí, jakou ránu má provést, přemístí se k míčku a pomocí řemenem poháněné převodové hřídele s připojeným putterem provede samotný putt. Robot však míček do jamky nedostane pokaždé. Doktorandka z Paderbornské univerzity Annika Junker uvedla, že Golfi trefí míček přibližně v 60–70 procentech případů. Nicméně i tak jde o stále lepší skóre než u většiny amatérských golfistů. Potíže v reálných podmínkách má Golfi zřejmě proto, že jej výzkumníci testovali pouze v laboratoři.

V každém případě si výzkumníci nekladli za cíl postavit robota, který by byl schopen konkurovat profesionálům z PGA Tour. Věří ale, že technické postupy, které použili u Golfiho, by mohly být využity i pro roboty s jinou specializací.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.