Vzestup a pád legendy jménem Nokia

   Finská značka mobilních telefonů Nokia se hřála dlouhou dobu na výsluní zákaznického zájmu. Její telefony byly jednoduché na ovládání a měly intuitivní prostředí a typický design. Finská společnost světu představila i některé dnes legendární modely. Potom ale přišel zlom, který si sama Nokia nedokázala vysvětlit, a začala doslova živořit. Nějakou dobu to ještě šlo, ale postupem času značka prakticky zanikla. Co se stalo, že se z kdysi slavné značky stala „jen“ legenda? Dokáže se ještě vrátit do záře reflektorů? Jaké pamětihodné modely nám v historii dala? Pojďme si na to odpovědět v dnešním článku.

Historie

   Nokia byla založena v roce 1865 finským důlním inženýrem Fredrikem Idestamem a své jméno dostala po stejnojmenném městě a řece Nokianvirta. Nejprve se věnovala zpracování dřeva a později se začala angažovat v gumárenském průmyslu. O sto let později se Nokia (tehdy Nokia Group) zabývá mnoha odvětvími, např. papírovými produkty, výrobou pneumatik pro auta i kola, telekomunikacemi, počítači, spotřební elektronikou, výrobou kondenzátorů a přístrojů na výrobu elektřiny apod. V té době její elektronické produkty generovaly pouze 3 % celkových příjmů.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9f/%22Den_Lundstenska_ligan%22.jpg

Nokia na výsluní

   Asi nejdůležitější strategická změna proběhla v roce 1992, kdy tehdejší šéf firmy Jorma Ollila učinil zásadní rozhodnutí věnovat se pouze telekomunikačnímu průmyslu a tehdy začínajícímu trhu s mobilními telefony, a v následujících letech se Nokia zbavila všech ostatních oddělení.

   Její první zajímavé modely se začínají objevovat v druhé polovině 90. let. Kdo by si nevzpomněl na Nokii 6110 z roku 1997, která disponovala 4 barvami, třemi hrami a bylo ji možné používat jako pager?

   O rok později přichází první legenda, kterou mělo mnoho z  nás doma, model 5110. Již v té době nabízel telefon výměnné kryty, velkou výdrž baterie, intuitivní ovládání a pevnou konstrukci. Cena však startovala v té době na velmi vysoké ceně kolem 9 tis. Kč (průměrný plat v té době činil 11 800 Kč), takže si jej v Česku pořizovali lidé až za rok či dva po vydání.

   Začátkem roku 1999 Nokia představila model 3210, který měl již integrovanou anténu, opět výměnné kryty, pohodlnou klávesnici a podporoval druhé pásmo GSM o frekvenci 1800 MHz. Ještě v tomto roce Nokia uvedla model 7110 s velkým displejem, otevíratelným krytem klávesnice, prvními vytáčenými datové přenosy (WAP) a jeho telefonní seznam pojal 1000 čísel. U nás stál neskutečných 18 tisíc Kč a uplatnění nalezl spíše u podnikatelů a manažerů.

   V roce 2000 přichází na scénu další legenda, telefon Nokia 3310. Funkce či ovládání se u tohoto modelu příliš nezměnily, ale finský výrobce do něj přidal vibrační vyzvánění, nové hry a typickou klávesnici. Telefon si ve světě i zde získal díky snadnému ovládání, dobře zpracované klávesnici a intuitivnímu prostředí ohromnou popularitu. Prodalo se ho stěží uvěřitelných 136 milionů. V rychlém sledu potom následovaly další populární telefony jako Nokia 6310 s podporou Bluetooth a baterií Li-Pol, 6230, 6600, N91 či E50 a mnohé další.  

Zvrat ve vývoji

   Kdy se Nokia ocitla po všech těchto úspěších na šikmé ploše a začíná se propadat až ke stavu, kdy dnes mobilní telefony nevyrábí a jen licencuje? Odpověď má dvě slova: iPhone a Android. Nokia nedokázala zachytit nástup smartphonů s Androidem a iOS a propadla jakémusi sebeuspokojení. Paradoxně se jí po vydání prvního iPhonu zvyšují tržby, ale klesá zisk, což byl evidentní varující činitel, kterého však společnost zprvu nedbala. Do roku 2009, kdy se celosvětové prodeje smartphonů zvýšily podle společnosti Gartner o 24 %, se snížily zisky Nokie za prodeje telefonů na historické minimum. Přesto však tržby byly druhé největší.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/IPhone_5.png/542px-IPhone_5.png   Zásadní problém měla Nokia se svým operačním systémem. Symbian sice zaznamenal v roce 2002 na trhu pozitivní odezvu, ale Android (2008) a iOS (2007) ho velmi rychle z trhu vytlačily. Důvodem byl nedostatek aplikací a nevhodně koncipovaný UI. Vývojáři to měli s vytvářením aplikací pro iOS a Android snadné, i když existují různé modely telefonů, je jen jeden produkt, pro který se vyvíjejí aplikace, protože interface je i mezi staršími a novějšími modely prakticky stejný. Každá aplikace, kterou si uživatel stáhl, ji více a více „připoutávala“ k té či oné platformě a vytvářela jednotný „ekosystém“.

   Pro uživatele telefonů od Nokie a vývojáře aplikací byl problém v tom, že si nebyli jistí tím, že aplikace budou s jiným modelem kompatibilní a funkční. A nyní si představme, že tuto situaci musel finský výrobce řešit se svým širokým portfoliem různých mobilních zařízení. Důsledek? Za první kvartál roku 2009 vykazuje finská společnost provozní zisk pouze 547 mil. eur. Pro srovnání: za první čtvrtletí předcházejícího roku dosáhla zisku 1,89 mld. eur. Přestože se Nokia snažila Symbian různě upravovat a upgradovat, aby dvěma velkým rivalům mohla konkurovat, prakticky jen kopírovala UI Androidu a iOS a nepřicházela s ničím novým.

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Nokia_Lumia_925_Smartphone.jpg V roce 2011 se Nokia dohodla s Microsoftem na vytvoření nového mobilního operačního systému pro své telefony s názvem Windows Phone. Po tomto oznámení klesly akcie společnosti o 14 %, nejvíce od roku 2009. Nové smartphony s názvem Lumia postavené na Windows Phone i ostatní telefony s OS Symbian se ve srovnání s chytrými telefony běžícími na Androidu a iOS prodávaly špatně (za druhé čtvrtletí roku 2012 dohromady 12,2 mil. oproti 26 mil. iPhonů a 105 mil. zařízení Androidu ) a pád společnosti se zdál být nevyhnutelný.

   V září roku 2013 Microsoft bývalého finského giganta kupuje za 4,25 mld. dolarů, přičemž dalších 1,85 mld. dolarů stojí softwarový kolos z Redmondu rozsáhlé portfolio patentů platné po dobu 10 let. Microsoft za nějakou dobu ruší řadu telefonů značky Lumia a věnuje se inovaci OS Windows Phone. Začíná vyrábět smartphony s jednoduchým názvem Microsoft, které postupně osazuje OS Windows Phone 8, Windows Phone 8.1 a nakonec Windows 10 Mobile. Mobilním telefonům z dílny Microsoftu se však nikdy nedařilo dobře a jeho mobilní platforma se za letošní rok scvrkla na pouhých 0,3 % tržního podílu. Pamatujete si, jak dopadl Symbian?

Návrat ve velkém

  https://pixabay.com/cs/mobiln%C3%AD-telefon-mobiln%C3%AD-nokia-2115903/ V únoru 2017 oznámila Nokia (nyní podnikající v telekomunikacích) návrat na scénu v podobě plánu vydat svůj legendární model 3310 v novém kabátu, přičemž designem by připomínala předchůdce a měla by modernizované funkce. Výrobu svěřila finskému start-upu HMD Global a „staronová“ Nokia 3310 na přelomu května a června dorazila na trh. 

   V současnosti Nokia, respektive její licenční partner, připravuje pod touto značkou vydání nových smartphonů – modelů Nokia 7, 8 a spekuluje se o údajném high-endu této řady, Nokii 9. Tento rok již uvedla do prodeje základní model Nokia 3 s Androidem 7.0 a mainstreamový smartphone Nokia 5 s Androidem 7.1. Budoucnost ukáže, jestli tyto a další zařízení dosáhnou takové popularity jako v dobách největší slávy „hloupých“ telefonů, jimž Nokia dlouho neochvějně kralovala.