Foto: Enigma Labs

Vzniká mobilní aplikace umožňující nahlásit pozorování UFO

Společnost Enigma Labs spouští projekt, jehož cílem bude hromadně získávat a analyzovat údaje o neidentifikovaných létajících objektech. Mobilní aplikace je v tuto chvíli v testovací fázi, a je proto dostupná jen na iOS a pouze pro vybrané uživatele, kteří obdrželi pozvánku. Společnost však do budoucna plánuje aplikaci zpřístupnit širší veřejnosti. Enigma Labs nebude pouze shromažďovat nová data od uživatelů, ale už nyní nahrála do svého systému údaje o přibližně 300 000 pozorování na celém světě za posledních sto let.

„V jádru jsme společností zabývající se analýzou dat. Budujeme první komunitní a datovou platformu, která se věnuje výhradně studiu neidentifikovaných anomálních jevů,“ uvedl Mark Douglas, provozní ředitel společnosti se sídlem v New Yorku.

Při nahlášení neidentifikovatelného objektu aplikace klade uživatelům strukturované otázky, například kdy a kde na obloze objekt viděli a jaký měl přibližně tvar. Navíc dává uživatelům prostor k tomu, aby svůj zážitek z pozorování detailně popsali. Uživatelé také mohou nahrát fotografii nebo video.

Společnost však chce dělat víc než jen schraňovat velké množství dat. Analytici v Enigma Labs použijí své vlastní modely k vyloučení jevů, které nelze považovat za neidentifikované létající objekty. Zjistí například, zda se v blízkosti v době pozorování nenacházel blesk nebo neklasifikované letadlo. Stejně tak budou filtrovat zdroje v závislosti na důvěryhodnosti. Analytici budou rozlišovat mezi „vysoce důvěryhodnými vojenskými piloty, vyškolenými pozorovateli… a na opačném konci spektra jedním svědkem, který možná vypil o pár skleniček víc a viděl světelný bod na obloze,“ říká Douglas.

Zdroj: www.wired.com