Foto: se svolením NASA

Webbův vesmírný teleskop hlásí první závadu od svého spuštění

Přestože Webbův vesmírný teleskop od svého spuštění na začátku letošního roku prozatím fungoval perfektně, nyní se objevily první problémy. Jeden z pozorovacích mechanismů Webbova dalekohledu se totiž pravděpodobně porouchal. Inženýři však již pracují na řešení.

NASA na svém blogu uvedla, že už 24. srpna došlo při nastavování mechanismu, který slouží k podpoře spektroskopie se středním rozlišením (MRS), ke zvýšenému tření. Vesmírná agentura 6. září svolala zasedání komise pro přezkoumání této anomálie, aby se domluvila na nejlepším následujícím postupu. A zatímco komise pracuje na analýze problému a vypracovává strategie jeho řešení, NASA pozastavila pozorování s využitím tohoto konkrétního režimu.

Pozorovací režim MRS je součástí přístroje MIRI (Mid-Infrared Instrument), který využívá kameru a spektrograf k pozorování světla ve střední infračervené části spektra (vlnové délky, které jsou delší, než jaké vidí lidské oči). MIRI má čtyři režimy pozorování: zobrazování, koronografické zobrazování, spektroskopie s nízkým rozlišením a spektroskopie se středním rozlišením. MRS je užitečný pro pozorování signálů vznikajících při interakci světla a hmoty, jako jsou například emise z molekul a prachu v discích tvořících planety.

NASA uvedla, že závada se dotkla mechanismu, který vědcům umožňuje volit mezi krátkou, střední a dlouhou vlnovou délkou při pozorování pomocí režimu MRS. Každopádně „observatoř je v dobrém stavu a ostatní tři pozorovací režimy MIRI – zobrazování, spektroskopie s nízkým rozlišením a koronografie – fungují normálně a zůstávají k dispozici pro vědecká pozorování,“ napsala vesmírná agentura.

Webbův teleskop nám prozatím dokázal zprostředkovat jedinečné snímky a nyní se také připravuje na to, že nám ze své současné pozice ve vesmíru vzdáleného 1 milion kilometrů od Země přinese dosud nevídané pohledy na vzdálený vesmír. Očekává se, že bude v provozu nejméně dvacet let.

Zdroj: gizmodo.com