Zdroj: Unsplash.com

Whistleblowerka Facebooku promluví před dozorčí komisí společnosti

Jaká je skutečně situace a vnitřní kontrola počínání společnosti Facebook? Tuto otázku si klade mnoho lidí. Otázky zesílily poté, co se bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová společnosti rozhodla promluvit o interních postupech týkajících se podpory nenávistných a problematických příspěvků. O tom, že Facebook cílí na šíření obsahu, proti kterému na oko bojuje jen proto, aby tak udržel uživatele déle na sociálních sítích, informovala Haugenová vyšetřovací komisi Senátu USA.

Nyní přijala pozvání Rady pro dohled nad Facebookem, tedy orgánu, který byl vytvořen proto, aby na sociální síť a další aktivity společnosti Facebook dohlížel. Ačkoliv měla tato rada garantovat dodržování idejí a závazků, které si vedení společnosti předsevzalo, objevilo se několik problémů. Tím největším je financování – radu platí samotný Facebook a jejími závěry se nemusí řídit.

Rada v oficiálních příspěvcích uvádí, že o nově zveřejněných faktech, ohledně propagace škodlivého obsahu neměla žádné zprávy, a chce proto Frances Haugenovou vyslechnout, aby si mohla sama udělat závěr.

Celá situace vyvolává řadu otázek o nutnosti fungující regulace sociálních sítí. Jak ukázaly mnohé události, dezinformace na sociálních sítích mohou mít velkou sílu a algoritmy, které zobrazují příspěvky pomáhají ke vzniku radikálních skupin.

V následujících měsících nás zřejmě čeká rozsáhlé vyšetřování, které se dotkne nejen Facebooku. Odborníci na informace o problematičnosti algoritmů sociálních sítí hovoří již delší dobu. Je pravděpodobné, že nejnovější informace povedou k potřebné změně.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.