Foto: Unsplash

Wikimedia přestala přijímat dary v kryptoměnách

Wikimedia Foundation (WMF) je nezisková organizace stojící za světoznámou Wikipedií. Právě tato společnost však nyní uvedla, že se „rozhodla ukončit přímé přijímání kryptoměn jako jednoho ze způsobů dárcovství“. Uvedla také, že zruší svůj účet Bitpay, čímž zabrání tomu, aby jí byl v budoucnu darován jakýkoli příspěvek v kryptoměnách.

Po dlouhé diskusi mezi téměř 400 členy komunity WMF hlasovala většina pro zrušení příspěvků v kryptoměnách v poměru 234 ku 94. Některé z hlavních argumentů se týkaly dopadů bitcoinu na životní prostředí, rizika podvodů a také skutečnosti, že WMF získává v kryptoměnách jen velmi nepatrné množství příspěvků ve srovnání s jinými formami plateb (WMF uvádí, že v roce 2021 obdržel dary v kryptoměnách v hodnotě 130 100,94 USD, což představuje pouhých 0,08 % z celkového objemu přijatých příspěvků). Po hlasování a interní diskusi se proto WMF nakonec rozhodl o ukončení přijímání příspěvků v kryptoměnách.

WMF přitom začal poprvé přijímat dary v bitcoinech, bitcoin cash a etheru v roce 2014. Molly Whiteová, dlouholetá editorka Wikipedie a tvůrkyně webu Web3 Is Going Just Great, v lednu navrhla, aby WMF přestala přijímat dary v kryptoměnách a argumentovala tím, že je to v rozporu se závazkem organizace k ekologické udržitelnosti a také to signalizuje, že Wikimedia Foundation podporuje „ve své podstatě dravé“ investice.

Podobně ostatně v oblasti kryptoměn postupovala také Mozilla Corporation. Ta se rozhodla ukončit přijímání darů v dubnu poté, co narazila na ostrou kritiku uživatelů, vývojářů a také jednoho ze svých zakladatelů Jamieho Zawinského po zveřejnění tweetu, v němž uživatelům připomněla, že přijímá dary také v bitcoinech a ethereu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.