Zdroj:

Wikipedie slaví 20 let, přejeme vše nejlepší

Dne 15. ledna 2001 se změnilo kolektivní vědomí lidstva. Dva američtí podnikatelé Jimmy Wales a Larry Sanger založili zcela nový formát internetové stránky. Encyklopedii, která dokáže posbírat vědění lidstva jednoduše tím, že ji budou moci editovat sami uživatelé. I přes počáteční kritiku kvůli nepřesnostem si Wikipedie postupně vybudovala nové systémy ověřování a s nimi i velmi dobrou reputaci. V současnosti se jedná o globálně 15. nejoblíbenější webovou stránku a je k dispozici po celém světě ve více než 300 jazykových mutacích.

Nejvíce článků obsahuje anglická jazyková mutace Wikipedie (více než 6 milionů), na druhém místě je pak cebuánská verze – cebuánština (Sinugboanon) je jazyk, kterým se mluví na Filipínách. Tímto jazykem je napsáno víc než pět milionů článků. Česká verze Wikipedie, která byla spuštěna 3. května roku 2002, obsahuje k lednu 2021 470 000 článků, což ji řadí na 27. místo.

Světově nejčtenějším stránkami jsou profil George W. Bushe, podrobnosti o pandemii Covid-19 a také životopis Gladys West, matematičky, která mimo jiné pomohla s vývojem GPS.

Wikipedie se stala obecně uznávanou databází a většina uživatelů pro zjištění větších podrobností o konkrétních tématech navštíví právě ji. Kvalita a relevantnost jejích informací se od doby jejího vzniku výrazně zlepšila. Stále však není dobré spoléhat při sběru informací pouze na ni. V akademickém světě má Wikipedie opravdu nevalnou pověst a stále není (a z principu ani nemůže) být považována ze relevantní zdroj informací pro odborné texty. Samotná zkratka názvu Wiki se stala synonymem penza vědomostí o nějakém tématu a vznikly tisíce specializovaných wikipedií, které se věnují shromažďování znalostí o konkrétním fenoménu nebo universu.

Zdroj: cs.wikipedia.org