Wikipedie varuje před novým zákonem, který může omezit svobodu internetu

V americkém Kongresu v těchto dnech vrcholí přípravy nového zákona, jehož cílem je omezení nabídky placených sexuálních služeb prostřednictvím internetu. Zákon má zkratku  SESTA, což je zkratka pro Stop Enabling Sex Trafficking Act, a mimo jiné má usnadnit prokurátorům přístup k datům ze stránek zprostředkovávajících placené erotické služby.

Zákon by měl změnit současnou legislativu, podle které nejsou provozovatelé webových stránek odpovědní za obsah vytvořený uživateli. Proti její změně protestuje řada organizací, protože článek 230 zákona o komunikační schopnosti, ve kterém je tato klauzule ukotvena, zaručuje podle nich svobodu projevu na internetu.

Podle právníků společnosti Wikipedie hrozí nebezpečí, že nové opatření bude provozovatele internetových stránek motivovat, aby nedávali uživatelům na svých stránkách žádný prostor, aby náhodou nedošlo k jeho zneužití. Stránky, které by neměly dostatečné kapacity na kontrolu uživatelského obsahu, by mohly zaniknout. Větší společnosti, jako je třeba Wikipedie, by musely vynaložit pro tuto činnost značné finanční náklady. Nové internetové projekty by v podstatě nemohly být realizovány a nová směrnice by mohla být zneužívaná v konkurenčním boji.

Podle právníků Wikipedie je potřeba obchod se sexuálními službami limitovat, avšak právní norma připravovaná Kongresem není nejšikovnějším řešením. Internet je mezinárodní síť, a proto by pro regulaci některých jeho obsahů měla platit jedna mezinárodní norma, kterou by bylo možné vymáhat, místo padesáti různých národních standardů, které spolu nemusí být kompatibilní. Jednotná mezinárodní norma by také usnadnila právní vymahatelnost.

V minulém týdnu novelu zákona SESTA naopak podpořila Internetová asociace nebo společnosti Facebook a Microsoft. Vyhledávací gigant Google se k zákonu zatím staví zdrženlivě a opakované otázky nechal bez komentáře. Je však třeba zopakovat, že nový zákon by pravděpodobně nejvíce dopadl na menší internetové firmy.

Zdroj: Theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.