Windy.com přináší jako první aplikace globální předpověď blesků

Windy.com je první aplikací pro předpověď počasí, která přináší ve spolupráci s Evropským centrem pro střednědobé předpovědi (ECMWF) globální předpověď výskytu blesků. Aplikace integruje „bouřkovou“ 10denní předpověď s updaty po každých třech hodinách jako samostatnou vrstvu do mapy se všemi vizualizacemi a interakcemi, které používá u jiných typů předpovědí.

Na povrchu naší planety se vyskytuje v kterýkoli moment kolem 2000 bouří, jež co sekundu „vypálí“ přibližně 100 blesků. Blesk je nepochybně jedním z nejpůsobivějších meteorologických fenomenů – může ovlivnit naše prostředí i každodenní životy. Podle odhadů blesky zabijí ročně přes 20 tisíc lidí a dalších 240 tisíc zraní. Jsou také příčinou mnoha přírodních požárů, škod na majetku i hospodářských zvířatech a způsobují rovněž výpadky elektřiny.

ECMWF nedávno vyvinulo metodu pro globální předpovědi výskytu blesků, které jsou mnohem přesnější než dosavadní měření, a na rozdíl od podobných projektů centrum provádí tyto předpovědi globálně. Existuje několik lokálních projektů, jež se takovými předpověďmi zabývá (např. ESTOFEX v Evropě nebo Convective Outlook, provozovaný agenturou NOAA v USA), jen Windy.com se ale může pyšnit tím, že je první aplikací poskytující vizualizované předpovědi výskytu blesků širší veřejnosti zdarma.

Windy.com je nástrojem pro vizuální ztvárnění předpovědi počasí od českých vývojářů. Na mapě jedinečným způsobem zobrazuje a animuje 35 různých atmosférických jevů. Používají jej např. piloti, rybáři, paraglidisti, sportovci, nadšenci do bouřek, ale i vlády, média nebo záchranné týmy. Denně se na aplikaci obrací 300 tisíc lidí a během jedné sezóny hurikánů zaznamenala 6 mil. unikátních návštěv za den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.