Zdroj: news.xbox.com

Xbox Series X a S budou podporovat Dolby Vision a Dolby Atmos

Společnost Dolby na svém oficiálním twitterovém účtu oznámila, že nadcházející konzole Xbox Series X a Series S budou prvními herními konzolemi s podporou Dolby Atmos a Dolby Vision. Zatímco 3D prostorového zvuku Dolby Atmos se dočkají již při uvedení na trh, na prémiový formát HDR Dolby Vision si hráči budou muset počkat až na rok 2021.

Dolby Atmos je technologie poskytující iluzi prostorového zvuku, která se běžně využívá při sledování filmů, ale podporují ji už i některé videohry. Každý zvuk by díky ní měl mít svoje vlastní místo v prostoru, díky čemuž je možné přesně určit, odkud přichází. To samozřejmě přinese ještě reálnější zážitky z hraní.

Dolby Vision zase slibuje výrazně lepší (barevnější a jasnější) obraz. Dojde díky němu nejen ke zvýšení kontrastu (a to až 40krát) či 10násobnému zlepšení úrovně černé, ale také k využití 12bitové barevné hloubky pro 68 miliard barev. Dolby Vision proto nabízí lepší zážitek než běžné HDR10, a to díky využití „dynamických metadat“, která jsou předem zakódována do jednotlivých scén.

Těchto jedinečných vlastností si ale nebude moci užít každý, obě technologie totiž nelze využít na každém televizoru nebo monitoru, jelikož je některá zařízení jednoduše nepodporují (například většina displejů podporuje pouze 10bitovou barevnou hloubku).

Někteří by mohli také namítnout, že i současné modely Xoboxu One již podporují Dolby Dolby Atmos či Vision. To je sice pravda, ale tyto standardy fungují pouze v kooperaci s Netflixem a jinými streamovacími platformami, nikoli s videohrami. U nejnovější řady Xbox X a S však bude Dolby Atmos i Vision fungovat jak se streamovacími médii, tak s podporovanými hrami.

Jde tedy o historicky první plnou podporu těchto standardů u herních konzolí.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.