Foto: se svolením Xiaomi

Xiaomi 14 Ultra nabídne 1palcový snímač fotoaparátu se čtyřmi AI obrazovými modely

Společnost Xiaomi na veletrhu MWC představí svůj nejnovější vlajkový telefon se značkou Leica. Po modelech 12S Ultra a 13 Ultra společnost konečně dohání konkurenci a pro svůj zbrusu nový vlajkový telefon 14 Ultra si vybrala snímač 1″ mobilního fotoaparátu Sony druhé generace LYT-900. Po modelu Find X7 Ultra od společnosti Oppo, který byl začátkem ledna vybaven fotoaparátem Hasselblad, se jedná již o druhé zařízení, které nabídne stejnou výbavu. Přesto má Xiaomi 14 Ultra mírně navrch, a to díky rychlejší hlavní variabilní cloně s hodnotou až f/1,63, která překonává f/1,8 u Find X7 Ultra (tedy alespoň na papíře).

S výjimkou rychlejší clony f/2,5 u nového 120mm periskopového snímače jsou zbývající tři zadní fotoaparáty Summilux téměř identické s předchozí sadou a každý z nich je vybaven snímačem Sony IMX858. Největší změnou v této oblasti je nový neuronový čip Xiaomi AISP, který o sobě tvrdí, že je první velkomodelovou AI výpočetní platformou pro fotografování na světě. Ta využívá čtyři velké modely – FusionLM, ToneLM, ColorLM a PortraitLM – k vyladění výsledků, zejména při digitálním 30x zoomu a více.

Model 14 Ultra přináší také několik příjemných překvapení co se baterie, výdrže a konektivity týče. Jak jsme viděli u supertenkého modelu Mix Fold 3 a Honor Magic V2, 14 Ultra je prvním modelem Xiaomi, který naskočil na vlnu křemíkových uhlíkových článků, aby do prostoru o 8 % menšího vměstnal 5 300mAh baterii. Xiaomi tvrdí, že ve srovnání s předchozím modelem získáte díky tomuto vylepšení o 17 % vyšší výdrž. K dispozici bude také 90W kabelové rychlonabíjení a 80W bezdrátové rychlonabíjení, které dokáže za 12,5 minuty, respektive 20 minut, nabít 50 %.

Vzhledem k tomu, že letošní rok je v Číně rokem draka, model 14 Ultra nabídne speciální konstrukci Dragon Armor, která má díky speciálnímu středovému rámu z hliníkové slitiny 6M42 dvojnásobnou odolnost proti ohybu. Čínská značka dokonce tvrdí, že tato část je o 8 % pevnější než titanový rám iPhonu 15 Pro.

Kovový rám doplňuje sklo Dragon Crystal na 6,73palcovém AMOLED displeji (3 200 x 1 440 120 Hz; výrobce TCL CSOT) s údajně 10krát vyšší odolností proti pádu. Xiaomi se také chlubí novým materiálem z veganské kůže, který má podle certifikátu SGS šestkrát vyšší odolnost proti opotřebení, vyšší odolnost proti nečistotám a je méně náchylný ke žloutnutí. Další variantou je modrý „keramický“ model, který se podobá keramice, ale není tak těžký (váží jen o 5 g více než kožený model). Obě zařízení mají stupeň krytí IP68.

14 Ultra běží na systému HyperOS od Xiaomi založeném na Androidu a pohání jej nejnovější procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Procesor je podpořen novým vlastním čipem Xiaomi Surge T1, který podle všeho zvyšuje mobilní konektivitu až o 37 %, stejně jako připojení Wi-Fi a Bluetooth až o 16 %. Samozřejmostí je také obousměrné satelitní volání a psaní SMS (tyto funkce jsou ale prozatím omezeny na Čínu).

Datum, kdy dojde ke globálnímu uvedení Xiaomi 14 Ultra na trh, se pravděpodobně dozvíme příští týden na veletrhu MWC. Všechny varianty z veganské kůže a keramiky začínají na 6 499 jüanech (asi 22 tisíc Kč) za konfiguraci s 12 GB RAM a 256GB úložištěm a končí na 7 799 jüanech (cca 26 tisíc Kč) s 16 GB RAM a 1TB úložištěm.

Zdroj: engadget.com